5 دلیل اصلی جدایی ها و طلاق ها

893
طلاق

5 دلیل اصلی جدایی ها و طلاق ها

بر  اساس آمار سازمان ثبت احوال , در سال 95 بیشترین طلاق مرتبط با ازدواج هایی بوده که کمتر از یک سال از عمر آن ها گذشته است . درین مقاله به 5 دلیل با اهمیت این جدایی های زودهنگام اشاره میکنیم .

دلایل اصلی طلاق در ازدواج های مدرن

باورش دشوار است زن و شوهری که با هزاران امید و آرزو تزویج می کنند , کمتر از یک سال در کنار هم باشند و بدترین راه  ممکن را برای آینده زندگی مشترک شان تعیین نمایند . بر  اساس آمار اداره ثبت احوال , در سال قبلی بیشترین طلاق مرتبط با ازدواج هایی بوده که کمتر از یک سال از عمر آن ها گذشته است . این آمار ناراحت کننده , زنگ خطری جدی برای همه دختران و پسران در شروع ازدواج و خانواده هایشان است . به‌دنبال چند نفر از مشاوران صفحه خانواده و مشاوره , داستان زندگی مشترک پنج زوجی را بازگو کرده اند که عمر زندگی مشترک شان خیلی کوتاه بوده است .

رابطه با عشق سابق!

خانمی که فقط 9 ماه از ازدواجش گذشته و برای طلاق به دادگاه مراجعه کرده بود , زندگی خویش را این گونه روایت می کند که از همان هفته اول ازدواج , سردی و بی تفاوتی شوهرش را به خودش و زندگی مشترک می دیده و اوایل بسیار جدی نمی گرفته است . بعد از آن , علت را از همسرش می پرسد اما دلیل قانع کننده و درستی عایدش نمی شود تا اینکه از تماس ها و پیام های مشکوک شوهرش متوجه حضور  زنی دیگر در زندگی اش می شود . سپس هم شوهر اعلام می کند چندین سال است عاشق دختری هستم ولی خانواده ام مخالف ازدواج ما بودند و بر خلاف میل باطنی ام تو را برایم خواستگاری کردند . حقیقتا علاقه ای به تو ندارم و همچنان با آن خانم درگیر رابطه عاشقانه هستم .

ازدواج با اصرار خانواده و طلاق با علاقه

آقایی 26 ساله و دارای تحصیلات تکمیلی با دختر خاله 21 ساله خویش ازدواج کرده بود و پس از شش ماه متقاضی طلاق بودند . علت را که بررسی کردیم , آقا اظهار‌کرد : «از ابتدا هیچ حسی به دختر خاله ام نداشتم و هیچ گاه تحت عنوان همسر آینده ام به او نیندیشیدم . چون خانواده و به خصوص مادرم تمایل متعددی به ازدواج اینجانب داشتند , به بهانه های مختلف مورد ازدواج با او را مطرح می کردند . در‌این اواخر روزی نبود که در خانه ما این مورد مطرح نشود . این فشار ها زیاد شده بود و همزمان هم اتفاقاتی نظیر با خبر شدن تمامی فامیل و اطرافیان رخ بخشید و به نوعی , اینجانب در مقابل عمل انجام یافته قرار گرفته بودم . پس از عقد , فقط یک ماه توانستیم برای هم نسبتا خوب باشیم و از آن به آنگاه هر چه خانواده ها سعی می کردند که ما بیشتر با هم باشیم برعکس بیشتر از هم مسافت می گرفتیم . شرایط فعلی بعداز شش ماه به‌این نتیجه رسیده ام که دنیای همسرم کاملا با دنیای من فرق می کند و همان ایشان کسی نیست که من می خواستم و اینجانب نیز آن شخصی نیستم که ایشان می خواست . »

ازدواج به امید تغییر!

زوج دیگری که کمتر از یک سال از آغاز زندگی شان قبل بود و درخواست طلاق داده بودند , اختلال اصلی شان بیکاری شوهر بود . آقا می گفت کار مشخصی ندارد و بیشتر اوقات بیکار است . هر دو نفر با طلاق موافق بودند در حالی که تنها 11 ماه از ازدواج شان می گذشت . این ازدواج به‌این دلیل انجام شده بود تا مرد سر به راه شود و به دنبال یافتن کار و شغل برود اما عاقبتش طلاق بود .

وصلت برای فراموشی رابطه قبلی!

آقایی 23 ساله و مهندس عمران با خانمی 19 ساله و دانشجوی کارشناسی ازدواج کرده بود . خانم می گوید : «من از همان روز دوم بعداز عقد به ایشان حس بدی پیدا کرده بودم و تحت هیچ شرایطی حاضر نبودم با او به زندگی ادامه دهم . به عبارتی موقع تصمیم به جدایی گرفتم ولی سه ماه تحمل کردم و در این زمان حتی زمانی که می فهمیدم همسرم قرار است از محل کارش که در شهر دیگری بود برگردد , ناراحت می شدم . درین مدت نسخه های تجویز شده اطرافیان برای بهبود رابطه ما اثرگذار واقع نشد . » در جلسات مشاوره با ریشه یابی موضوع معلوم شد که خانم قبل از ازدواج به شخص دیگری علاقه مند بوده و به امید ایجاد علاقه به همسرش و فراموشی رابطه قبل ازدواج کرده اما این اتفاق صورت نداده است و اکنون با مقایسه هایی که می کند , به همسرش حس تنفر شدیدی پیدا نموده است .

توقع ایده آل بودن همسر!

زوج دیگری که عمر زندگی مشترک شان به یکسال نرسیده است , دختری 18 ساله است که با پسری 23 ساله ازدواج کرده و به فاصله سه ماه از عقد یاد و خاطرات علاقه مندی اش به پسر همسایه که چندین سال قبلی اتفاق افتاده است و صرفا چند بار همدیگر را از دور دیده اند و در‌حد چند کلمه با هم صحبت زده اند , زنده شده و تمام فکر و ذهن او را درگیر خودش نموده است به نحوی که چنان شخصیت ذهنی ایده آلی از پسری که چند سال است چه بسا از او خبری نیز ندارد برای خودش ساخته که تحت هیچ قوانینی حاضر نیست زندگی با همسرش را ادامه بدهد . وی پس از مقایسه همسرش با ایده آل ترین شرایط ممکن , به جایی رسیده که فقط طلاق را راه حل کار می داند .

نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید