چرا کودکان بزهکار می شوند؟

979

چرا کودکان بزهکار می شوند؟
* خشونت علیه کودکان

پژوهش های بسیار متعدد در مورد کودکان و گسترده ای راجع‌به علت و عوامل مؤثر در بزهکاری و انجام افعال مجرمانه در کودکان انجام یافته و به واقع نمیتوان عامل واحدی را برای این نارسایی رفتاری در نظر گرفت و هر کودکی بنا بر شرایط و محیطی که در آن رشد و نمو پیدا می کند می‌تواند مستعد ارتکاب به جرم یا بزه شود .

اما آنچه که اکثریت قریب به اتفاق کارشناسان به آن اعتقاد دارند به نقش خشونت در بستر سازی برای گرایش به بزه و جرم معطوف می شود . پرونده ها و تجربیات قبل در مورد بچه های بزهکار و حتی تبهکار موید این امر است که اکثریت قریب به اتفاق کودک ها بزهکار خشونت های بسياري را تجربه نموده اند .

بسياري از والدین کودکان و نوجوانان بزهکار , کم سواد یا بیسواد بوده و اعتنا چندانی به تربیت , عزیزان و معاشرت فرزندان خویش نکرده و این فرمان دلیلی شده تا کودکان و نوجوانان آن ها به آسانی درگیر اعمال خلاف شوند و بطورحتم روی آوردن به اعمال خلاف از سوی نوجوانانی که در خانواده ای سابقه دار و خلاف کار رویش نموده اند , چندان عجیب نیست و این امر در همگی کشورها مشاهده می شود .

اهمیت نقاشی در سلامت روان کودکان
این 10 مهارت را به کودک بیاموزید

کودکان بزهکار , علت بزهکاری کودک ها , بررسی علل بزهکاری کودکان و نوجوانان
اختلاف والدین , سرزنش و خرده گیری دائمی بین آن‌ها از عوامل موءثر در بزهکاری کودکان است

* بزرگسالان , الگوهای رفتاری کودکان

یکی‌از تاثیرگذار ترین عوامل در شکل گیری شخصیت کودک ها به بزرگسالان و کیفیت رفتار آن ها با یکدیگر باز می‌شود و در واقع , نوع رفتارو منش کودکان با الگو برداری از پدر , مادر , خواهر , برادر و دیگر بزرگسالان خانواده شکل می‌گیرد .

در واقع امر نحوه تعامل بین والدین تأثير به سزایی در شکل پذیری شخصیت کودکان اجرا می کند و تجربه ثابت نموده , اساساً کودکانی که در زمان کودکی دارای مادرانی معتاد و یا این که شاهد بحث و مناقشات جدی در میان والدین خود هستند در طولانی مدت با اختلالات و نارسایی های رفتاری بسياري مواجه می‌شوند .

بررسی وضعیت خانوادگی کودکان و نوجوانان بزهکار نگهداری شده در کانون اصلاح و تربیت نشان می دهد والدین یا یکی از نزدیکان ۲۵ درصد از نوجوانان بزه کار سابقه زندان دارند و این امر یکی از عوامل تاثیرگذار در روی آوردن آنان بسوی اعمال خلاف شده‌است .

چه عواملی سبب می شود کودکان بزهکار شوند؟

* بی سوادی

بچه در جایی به دنیا می‌آید , که از قبل ساخته و دارای فرهنگی ارزیابی شده صحیح یا اشتباه است . کودک از هما ن روزهای تولد این فرهنگ را از طریق پدر و مادر , و بستگان میگیرد و بر این پایه ذهن و افکار او شکل می‌یابد . شخصیت یک کودک وابسته به این است که در کدام خانواده رویش یافته است . سازه براین در شرایطی که خانواده نسبت به چگونگی مورد نیاز و استعداد و عاطفه ها فرزندان شان ناآگاه باشند , لطمه بزرگ و زیان جبران ناپذیری متوجه شخصیت و تندرست روان كودك بوجود می‌آورد . مقصود از آگاه بودن والدین , فقط خواندن و نوشتن زبان مادری نیست , بلكه پائین بودن سطح فرهنگ و بی اطلاعی به مسائل علمی , پرورشی است كه زمینه ساز ارتكاب جرم به شمار میرود .

*تحقیر کردن و کمبود محبت به کودکان

بچه ها به محبت , لبخند , مواظبت ونگهداری والدین , نیازمند است . گاه دیده می شود پدر و مادر نسبت به فرزندان خویش به جای آنكه گرم و صمیمی و عاطفی باشند , بی توجه , غافل , تمسخر و تحقیركننده میباشند . کمبود محبّت اغلب یکی‌از عوامل بسیار مهم است که کودکان و نوجوانان را بسوی ارتکاب بزهکاری سوق می دهد . به همین خاطر بعضی از کودکان بر اثر بی توجهی و بی مهری والدین خود به راه دزدی و زورگوئی و کتک زدن دیگرافراد کشیده گردیده اند . درواقع این نوعکودکان تشنه محبّت بوده و چون از سرچشمه محبّت والدین سیراب نمی شوند , بعنوان انتقام و بخاطر جلب توجّه والدین خود به ارتکاب چنين اعمالی دست می زنند تا جنجال برانگیزد و مورد توجّه واقع شود .

*اختلاف خانوادگی

اختلاف والدین , سرزنش و خرده گیری دائمی بین آن‌ها از ديگر عواملی است که باعث ارتکاب جرائم کودکان و نوجوانان می‌شود .
نفاق و ناسازگاری و مشاجره دائمی پدر و مادر و اطرافیان , آثار شومی در روان کودکان باقی می‌گذارد ; واضح و روشن است چنانچه کودک در خانه خویش رنگ آرامش , صفا و صمیمت را که بدان احتیاج مبرم دارند نبیند , نا چار از کار وتحصیل خویش بی علاقه شده و دائماً مضطرب و پریشان خاطر است و همین امر گاهی سبب می شود که کودک از محیط خانواده فرار کند و به وادی انحراف و فساد کشانده شود .

نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید