چرا باید به کودکان موسیقی آموزش دهیم

360

چرا باید به کودکان موسیقی آموزش دهیم

داشتن کودکان باهوش آرزوی هر پدر و مادری است . خیلی ها اعتقاددارند که هوش کودک ها یک اتفاق ژنی است . عده ای دیگر از والدین با به کار گیری از کلاس های کمک آموزشی و صرف مخارج هنگفت می‌خواهند فرزندشان را تبدیل به یک نابغه نمایند . اما یک راه میانبر دیگر هم موجود است که مطالعات مختلف آن را به اثبات رسانده و آن راه میانبر و سریع برای نخبه شدن فرزندتان چیزی نیست جز موسیقی .

کودکان و موسیقی

نوزادان قبل از اینکه قادر به درک عبارات باشند , ملودی یک آواز را کاملا درک می نمایند . آنان سعی می کنند که آواها را تقلید نمایند . استفاده از یک موزیک آرام خصوصا در هنگام خواب نوزادان می‌تواند باعث آرامش آنها شود . اگر قرار است برای نوزاد آوازی به شکل لالایی بخوانید سعی فرمایید آوازتان کوتاه و ساده و در عین حال نرم و یه خرده بلند باشد ن آن قدر که باعث برهم خوردن آرامش وی شود . اگر او‌را به حمام می برید و یا این که در حال پوشاندن لباس به نوزاد می‌باشید در حد یک و دو جمله شعری کوتاه در مورد حمام کردن و یا این که لباس پوشاندن برایش بخوانید و به این ترتیب موسیقی را در همه جنبه های زندگی فرزندتان دخیل نمایید .

مزایای آموزش موسیقی به کودک
افزایش عملکرد مغز

مطالعات نشان می دهد مغز موسیقی‌دان‌ها , چه بسا یک موسیقی‌دان جوان و تازه کار متفاوت از مغز افراد معمولی کار می نماید . دکتر ادیک راسموسن ( Eric Rasmussen ) معلم دانشگاه جان هاپکینز میگوید : تحقیقات ارزشمندی در زمینه علوم اعصاب موجود هست که نشان می‌دهد کودکانی که آموزش آهنگ دیده‌اند نسبت به کودکانی که آموزش‌های مشابهی را تجربه نکرده‌اند کار عصبی بیشتری دارند . در واقع نکته اینجا است که یک موسیقی‌دان برای نواختن یک ابزار موسیقی نیاز دارد بیشتر از مغز خود برای هماهنگی چشم‌ها , گوش‌ها و عضلات خود استفاده نماید .

در یکی از مطالعات , به کودکان ۱۵ ماه به صورت هفتگی آموزش آهنگ ارائه شد بعد از مغز آن‌ها عکسبرداری شد . نتیجه اسکن مغزی کودکانی که یادگرفتن موسیقی دریافت کرده بودند نشان بخشید شبکه‌های عصبی مغز آن‌ها با دقت به توانایی‌های آن‌ها در نواختن موسیقی گسترده‌تر شده است .

موسیقی و کودکان
تقویت اعتماد به نفس کودکان

یکی از بزرگ ترین مزایایی که استفاده از موسیقی برای خردسالان به همراه می آورد تقویت اعتماد به نفس در آنهاست . زمانی کودک قادر به نواختن یک ساز باشد و بتواند در خلال نواختن شعر کوتاهی را هم بخواند حس غروب خاصی کرده درنتیجه به خود و توانایی هایش ایمان پیدا خواهدکرد . این رخداد اعتماد به نفس خوبی را در او خواهد پروراند . علاوه بر این نواختن یک آلت موسیقی حس جسارت و شجاعت را در کودک پرورش خواهدداد زیرا مطمئنا مواقعی پیش خواهدآمد که او مقابل شما و یا دوستان و اقوام به هنرنمایی بپردازد و درنتیجه چنین کودکی هرگز تبدیل به یک شخص کم رو نخواهد شد .

آموزش آهنگ به کودک , موسیقی و کودک , مزایای یادگرفتن موسیقی به کودکیکی از بزرگ ترین مزایایی موسیقی برای کودکان تقویت اعتماد‌به‌نفس در آنهاست

مهارت‌های ادراکی – تجسمی

دانشمندان همچنین به این نکته پی برده‌اند که یک ارتباط منطقی بین آموزش موسیقی به کودک و توانایی او در مسئله مهارت‌های ادراکی و تجسمی آنها وجود دارد . به‌این مضمون‌ که ادراک موسیقی به کودکان یاری می‌نماید تا عناصر مختلفی را می بایست در کنار هم قرار دهند را تجسم کنند نظیر کاری که برای حل یک مسئله ریاضی به صورت ذهنی انجام میدهند .

داده‌های مشابهی از تحقیقات مختلف این موضوع را تایید می‌کند که آموزش آهنگ به کودک به مرور زمان مهارت‌های ادراکی و تجسمی را افزایش دهد . این مهارت‌ها در حل مسائل تعدادی مجهولی مثل مسائل مربوط به معماری , مهندسی , ریاضیات , هنر , بازی و مخصوصا فعالیت با کامپیوتر به کار میایند .
مشورت بدون‌پول فعال سازی زمان یادگرفتن آنلاین
نزدیکترین مغازه وخدمات موردنظرت روپیداکن

افزایش سرعت فراگرفتن با موسیقی

همه اشخاص می توانند مفاهیم مختلفی را بیاموزند . البته اینکه شخصی برچسب نابغه را به خویش می گیرد به خاطر سرعت یادگیری اوست . آهنگ دقیقا روی سرعت یادگیری تان تاثیر می گذارد . در صورتی‌که بتوانید در سنین کودکی فرزندتان را با موسیقی آشنا کنید روی سرعت یادگیری او تاثیر عمیقی نهاده اید . موسیقی قدرت حل مسئله کودکان را بالا می برد چون او در خلال نواختن و تمرین موسیقی قوه تفکر خویش را به کار می اندازد و از طریق تمرکز و تاءمل به تمرین میپردازد . درنتیجه تفکر فرزند شما می آموزد که در هر کاری از قوه عقل و منطق خویش استفاده نماید .

نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید