چگونه یک مرد خود را در دل خانواده نامزد جای کند؟

949

چگونه یک مرد خود را در دل خانواده نامزدش جای کند؟

یک کارشناس ارشد روان‌شناسی بیان کرد : برای آنکه پسرها بتوانند رابطه خوبی با والدین نامزد شان برقرار نمایند لازم است به مواردی مانند پایبندی به قول و قرارهایشان و احترام گذاشتن به والدین همسر آینده خود دقت نمایند .

 

حمیدی خاطر نشان نمود : دوران نامزدی یکی از شیرین‌ترین و در عین حال دشوارترین برهه‌های زندگی است . در‌این مرحله , فرد خویش را برای مواجهه با یکی‌از بزرگ ترین تغییرات زندگی اش یعنی ازدواج فراهم می نماید . دوران نامزدی علاوه بر این‌که زمان مناسبی برای آشنایی زوج‌ها با هم است , زمان شناخت با خانواده همسر آینده هم می‌باشد . با توجه به تاثیر برخوردهای اول بر روابط بعدی , چگونگی مدیریت رابطه با خانواده همسر آینده در این برهه از اهمیت زیادی برخوردار است .

 

او تاکید کرد : ارائه یک شخصیت با ثبات , متعادل و اصیل در این دوران موجب می‌شود که خانواده نامزدتان که به زودی همسر شما خواهد شد , تصور خوبی از شما داشته باشد , بتوانند به شما اعتماد کند و از آینده زندگی مشترک فرزندشان با شما ترس و واهمه ای نداشته باشند . ممکن است شما نیز به این دلیل که تازه با این خانواده آشنا شده اید و می‌خواهید در کمترین زمان ممکن تاثیر مثبتی روی آن‌ها بگذارید , ناخواسته اشتباهاتی کنید که موجب اندوه پدر و مادر نامزدتان با خودتان شود . به دست آوردن پذیرش و رضایت خانواده همسرتان کار خیلی سختی نیست , شما می توانید با رعایت اصول خاصی با کمترین غلط به هدفتان برسید .

 

 

این روانشناس در رابطه شیوه های کسب رضایت و پذیرش خانواده همسر گفت : مسئولیت پذیر باشید . یکی‌از مهم‌ترین ویژگیهای که نشانگر رسیدن شخص به بلوغ عقلانی است , مسئولیت‌پذیری است . اشخاص مسئولیت‌پذیر دارای ویژگی های خاصی می باشند که از آن جمله می‌توان به‌این موارد اشاره نمود : آنچه را که متعهد به انجام آن می گردند به پایان میرسانند . هدف‌ها و علایق گوناگونی دارا‌هستند که برایشان جالب توجه می باشند . فارغ از دلیل‌تراشی افراطی , به اشتباهات خود اعتراف می کنند و در این زمینه به تذکرات افراد ذی صلاح احترام می‌گذارند و آن ها را رعایت می نمایند .

 

او ادامه داد : افراد مسئولیت‌پذیر می‌توانند از بین راه‌حل های گوناگون , چاره مناسب را برگزینند , سایرین را در حد افراط مقصر قلمداد نمی کنند , می توانند برای هر چه انجام می‌دهند دلایلی معین نمایند ; هدفمند هستند و برای رسیدن به اهداف خود برنامه ریزی می نمایند , از شکست نمی‌هراسند , بلکه از آن درس می‌گیرند , روابط اجتماعی مطلوبی دارند و برای بقیه افراد بها قائل میباشند .

 

حمیدی پیرو اعلام‌کرد : افراد مسئولیت پذیر در گروه‌های اجتماعی مطلوبی دارند . در گروه‌های اجتماعی بیشتر شنونده هستند تا گوینده , می دانند که هیچ مشکلی به خودی خود و به مرور حل نمی شود بدین ترتیب به جای کنار گذاشتن آن , درصد پیدا کردن راه حل مناسب برمی آیند .

 

این مشاور تاکید کرد : اگر تنی چند از این ویژگی‌ها در شما نیست عملکرد فرمایید آن‌ها‌را در خودتان ساخت نمایید . از آنجایی که در تمدن ما امرار معاش به عهده مرد است وجود یا این که کمبود این خصوصیت در مردان , اساسی خیس از زنان است .

 

به قول و قرارهایتان پایبند باشید

او تاکید کرد : مهمترین دل مشغولی پدر و مادر نامزد شما این است که ایا شما شخص قابل قبولی میباشید و میتوانید فرزند دلبندشان را خوشبخت نمایید یا این که خیر . مسلماً از مردی که خیلی زود تمامی قول و قرارهایش را فراموش می نماید , توقع نمی رود در عرصه‌های گوناگون زندگی از جمله کار و ازدواج موفق باشد . چطور می‌توان از شخصی که در دوران نامزدی به تعهداتش عمل نمیکند , توقع داشت که بعداز ازدواج این کار را انجام دهد؟ اگر نمی توانید کاری را انجام دهید , بی جهت خودتان را به انجام آن متعهد نکنید . روی پیشنهادهایی که به شما می شود , خوب فکر کنید و بعد درباره آن عهد دهید .

 

قبول خانواده همسر

 

5توصیه با اهمیت برای نامزدها

 

 

نقش بازی نکنید

این مشاور در ادامه اعلام کرد : تصورنکنید که اگر ویژگی‌های منفی‌تان را مخفی فرمایید و فقط جنبه‌های مثبتتان را نشان دهید , بازی را میبیرید . همه ما دارنده ویژگی‌های نامطلوبی هستیم . این امر به ماهیت انسان باز میشود , نه به نقص شما ولی منظور ما این نیست که در نشان دادن ویژگی‌های منفی تان مبالغه فرمایید , بلکه تا آنجا که ممکن است سعی فرمائید خودتان باشید تا پدر و مادر نامزدتان هم با خصوصیات شما آشنا شده و آنان را بپذیرند .

 

به نامزد خود اهمیت دهید

او تاکیدکرد : مهم‌ترین خواسته والدین نامزدتان از شما خوشبخت کردن اوست به این ترتیب هنگامی که ببینند شما به منظور رفاه و خوشحالی فرزندشان تمام سعی خود را میکنید , علاقه‌شان روز به روز به شما بیشتر می‌گردد . تعریف کردن از محاسن همسرتان نزد والدینش و تشکر از آنها به خاطر تربیت چنین فرزندی هم , عمل تاثیرگذاری است .

 

به پدر و مادر نامزد خود احترام بگذارید

حمیدی در ادامه اعلام کرد : گاهی اوقات پسران جوان تصور می نمایند چون قرار است با این خانواده ازدواج نمایند و عضوی از آن محسوب شوند نیازی نیست که به اندازه قبل به پدر و مادر نامزدشان احترام بگذارند , در حالی که عکس این مطلب صحت دارد . از آنجایی که قرار است باقی عمرتان با این خانواده ارتباط نردیک داشته باشید , رعایت حد و مرزها و احترام به بزرگ ترها اهمیت بیشتری می یابد .

 

در مواردی با آنها مشورت نمایید

او تاکید کرد : درست است که شما و نامزد تان می‌توانید در تمامی موارد خودتان تصمیم بگیرید , ولی کمک گرفتن از افراد با تجربه از جمله والدین خود یا این که نامزدتان می تواند فرآیند تصمیم گیری شما‌را تسهیل سازد . سعی کنید در برخی از موارد نظر والدین نامزدتان را هم جویا گردید . این کار شما موجب می شود تصور کنند که شما آنها را پذیرفته اید و از این پس ارتباط بهتری با شما برقرار سازند .

 

بیشتر از اینکه حرف بزنید , گوش نمایید

این مشاور در ادامه اعلام کرد : در اولین جلسات حضور در توده های خانوادگی سعی نمائید بیشتر شنونده باشید تا گوینده . این کار موجب می شود که شما و با فرهنگ این خانواده بیشتر آشنا گردید , از طرفی وقتی کسی بیشتر گوش میدهد امکان اشتباه کردنش کمتر است , البته وقتی صحبت می‌کند , اشتباهاتش آشکار میگردند .

 

از نامزد اطلاعات بگیرید

او خاطرنشان کرد : نداشتن شناخت از والدین نامزدتان طبیعی است , اما خیلی راحت می توانید این معضل را حل نمایید . از نامزدتان درباره سبک زندگی و موضوعات مورد علاقه والدینش بپرسید سپس سعی کنید تا درباره موضوعات مورد‌علاقه شان اطلاعاتی جمع‌آوری کرده و در فرصت مناسب با آنان درباره این موضوعات گفت و گو فرمائید .

 

عقاید را برای خودتان نگه دارید

حمیدی در پایان اظهارکرد : ‌ ممکن است بعضی از عقاید شما شبیه عقاید پدر یا مادر نامزد تان نباشد . در این مدل مواقع میتوانید خیلی آرام و منطقی از آنها بخواهید که دلیل عقیده‌شان را مطرح نمایند . چنانچه مشاهده کردید آن‌ها به هیچ وجه از موضع شان کوتاه نمی آیند , خوب است با گفتن محترمانه جمله «حق با شماست» , مشاجره را خاتمه دهید , زیرا در این رابطه موارد زیاد مهم‌تر از عقاید شخصی شما موجود است .

 

نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید