چه میزان تفاوت سنی در ازدواج قابل قبول است؟

494

چه میزان تفاوت سنی در ازدواج قابل قبول است؟

دوره ای که مردها با زن های ۱۰ سال کوچک تر از خودشان ازدواج می کردند ,گذشته است . و این میزان تفاوت سنی در ازدواج قابل قبول نیست.

امروزه ازدواج هایی که در آن زوج ها همسالند و یا وصلت هایی که در آن زن بزرگ تر از مرد است بیشتر از گذشته به چشم می‌خورد .

اگر‌چه ازدواج با شخصی جوان‌تر از خود در ابتدا می تواند جالب و هیجان انگیز باشد , اما اختلاف سنی زیاد در میان زوجین با کاهش رضایت زناشویی در طول زمان مرتبط است .

تفاوت سنی در ازدواج چقدر باشد؟

درصورتی که تفاوت سنی میان زن و مرد سه تا چهار سال باشد , از یک حد معمولی برخوردار است .

این داستان بستگی به‌این دارد که چقدر زن و مرد بتوانند این فاصله و تفاوت سنی در ازدواج را باور داشته باشند .

این مسائل را نمی توان به همه تعمیم داد و به‌این معنا نیست که همه افرادی که چنین اختلاف سنی ای دارند , زندگی خوبی هم دارند .

اما هرچه فاصله سنی زوجین کمتر باشد احتمال تفاهم بیشتر است . چراکه دو نفر با تفاوت سنی بسیار در دو سطح گوناگون از زندگی می‌باشند و نیازها و خصوصیات آنها بالطبع متفاوت است . فاصله سنی از ۱۰ سال به بالا به دلیل این‌که تفاوت زمانی و یک دهه فاصله زندگی کردن بین دو شخص وجود دارد , مشکلاتی برای هر دو زوج به وجود میاورد .

مشکلاتی چون عدم درک صحیح و متقابل , برآورده نشدن انتظارات دو طرف پس از مدتی و بی حوصلگی فرد بزرگ تر , مخصوصا احساس پشیمانی و پیدایش مشکلات بیشتر از عواملی می باشند که بین زوج ها با فاصله سنی بسیار دیده می‌شوند .

یک کدام از معیارهای انتخاب همسر هماهنگی و تناسب بین زوجین از نظر فاصله سنی است . در هر مورد افرادی که در محدوده سنی نزدیک هم باشند , تجربه ها و یاد های یکسانی دارند و پیش زمینه فرهنگی مشابهی برای درک کردن نیز خواهند داشت .

آیا بزرگتر بودن زن از شوهر دلیلی برای یک ازدواج ناموفق است؟

اختلاف سن در زوجین
یکی از معیارهای انتخاب همسر هماهنگی و تناسب بین زوجین از دید فاصله سنی است

 

درنظر گرفتن توصیه های زیر می‌تواند به شما کمک کند که در رابطه این مواردی که برای ازدواج پیش می‌آیند , راحت تر تصمیم بگیرید

تفاوت سنی در ازدواج:

1 – مجذوب تفاوت سنی در ازدواج نشوید

 

تعجب نکنید . این اتفاق حقیقتا ممکن است برای شما هم بیفتد که مجذوب تفاوت ها خودتان با نامزد بالقوه تان بشوید . احتمال دارد این را شنیده باشید که میگویند , آدم های مخالف یکدیگر را جذب می نمایند . این قضیه تا حدودی صراحت دارد . درصورتی که شما از نامزد بالقوه تان خیلی کوچک تر باشید , ممکن است پختگی و رشدیافتگی و موفقیت های وی همچنین حمایت هایی که وی میتواند از شما به کار بیاورد , برایتان مجذوب کننده باشد .

از طرفی در شرایطی‌که از نامزد بالقوه تان خیلی بزرگ تر باشید , ممکن است مجذوب شادابی و جوانی او بشوید و این نکته را فراموش نمائید که این موضوع می‌تواند در بلندمدت برایتان آزاردهنده شود . پژوهش های متعددی روی شباهت یا این که تفاوت زوج ها صورت گرفته نشان داده است که برخلاف تصور عمومی , زوج هایی که از لحاظ متغیرهای گوناگون , به هم شباهت بیشتری دارند , رضایت زناشویی شان نیز بیشتر است .

2 – از مواضع خودتان کوتاه نیایید

گاهی اوقات ممکن است احساس فرمایید که به خاطر ازدواج با یکی شخص خاص ( در این جا هر که فاصله سنی زیادی با شما دارد ) حاضر می باشید که از نیازها و تمایلات خودتان بگذرید , ولی هنگامی جذابیت ها و اتفاقات هیجان انگیزی ابتدا شناخت بگذرند و شما درباره ای باشید که در آن برای به دست آوردن همسرتان از تمایلات خودتان گذشته اید , به مرور زمان احساس دلخوری و اندوه بیشتری خواهید کرد .

3 – حتما ویژگی های شخصیتی دیگر را هم در لحاظ بگیرید

درست است که تفاوت سنی بالا همیشه مناسب نیست , ولی عوامل متفاوتی روی رضایت زناشویی یک زوج تاثیر می‌گذارد . مثلا ممکن است زوجی که با وجود تفاوت سنی دوچندان , شباهت های شخصیتی زیادی با یکدیگر دارند و یا این که به پختگی و رویش شخصی قابل توجهی رسیده اند , بتوانند در کنار هم ذوق زده و راضی زندگی نمایند ; بنابراین به بررسی دقیق سایر ویژگی های شخص مقابل بپردازید و از خودتان بپرسید : آیا با وجود تفاوت سنی , می توانم به تصمیم هایش اعتماد کنم؟ آیا می توانم در سختی هایی که ممکن است پیش بیاید , روی کمکش و همچنین قضاوتش در رابطه مسائل حساب کنم؟ آیا به دیدگاه هایش احترام می گذارم و یا آن‌ها‌را از مد افتاده/ کودکانه می دانم؟

4 – از یک مشاور خبره بپرسید

مخصوصا زمانی که نگران اختلاف سنی با همسرتان می باشید , مشورت پیش از ازدواج میتواند به شما بگوید که آیا تفاوت میان شما و نامزد بالقوه تان مشکل ساز خواهد شد و یا این که خیر .

نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید