چه طور کودک شجاع تربیت کنیم؟

250

چه طور کودک شجاع تربیت کنیم؟

یکی از مهم‌ترین مواردی که در تربیت خردسالان باید مد نظر قرار داد , شخصیت آن‌ها است . آنچه کودک در آينده به آن تکیه خواهد کرد , شخصیت اوست . شخصیتی که از زمان کودکی شکل می‌گیرد . و آنچه ستون اصلی شخصیت محسوب می شود , شجاعت است . شجاعت در حکم ستون فقرات شخصیت افراد است و بدون آن افراد کارائی خود را در نقش های اجتماعی از دست می دهند . اشخاص شجاع , اعتماد به‌نفس بالایی دارند و از اینکه حقیقت را به زبان بیاورند هراسی ندارند به همین دلیل این گونه افراد دروغ نمی گویند .

ترس از تاریکی , ترس از اسباب بازي های بلند و مرتفع در شهربازی , ترس از تنهایی , ترس از دکتر و آمپول , ترس از یک سگ بزرگ یا این که هیولا و بسياري موردها دیگر جز ترس های خردسال ها هستند . برای کودکی که از چیزی می ترسد , نصیحت کردن و گفتن از غیر واقعی بودن ترس فایده ای ندارد . بلکه ضروری است اقداماتی انجام بشود .

بچه ها ممکن است به جهت تفاوت های شخصیتی و ارثی برخی بی پروا تر و برخی ديگر محافظه کارتر به دنیا بیایند ولی هيچکدام ترسو زائیده نمی شوند . پس نخستین کاری که در کمک به بچه برای غلبه بر ترسش می بایست انجام دهید , دقت به دلیل یا نقطه آغاز ترس های وی است .

بعضی از ترس ها در خردسالان به دلیل الگوبرداری از پدر و مادر صورت میگیرد مثلا مادری که از عنکبوت می ترسد این ترس خویش را به فرزندش منتقل می نماید زیرا پدر و مادر سر مشق و الگو بچه ها می باشند و بچه ها با تماشا رفتار و حالات پدر و مادر و خانواده آغاز به شناسائی محیط ها و شرایط امن از ناامن می‌کنند .

روشهایی برای ترتبیت کودک شجاع

الگو باشید

درصورتی که می‌خواهید شجاعت در فرزندتان صورت بگیرد , بهترین و مؤثرترین روش این است که خود شما نیز شجاع باشید . بهترین شیوه یادگرفتن , یادگرفتن عملی است . بچه ها خوی پدر و مادر خود را نوعی ارزش میدانند و سعی و تلاش می کنند از آن تقلید نمایند . بعد از این باید به اعمال خود بیشتر توجه داشته باشید .

تربیت فرزند- آشتی کنون

کمک کنید کودک با ترس هایش روبرو شود

باید به کودک کمک کرد با ترسهای خویش روبرو شود و از آن‌ها نگریزد . اجازه دهید کودک در رابطه با ترس ها و عامل آن‌ها با شما حرف بزند , هیچگاه فرزندتان را به علت ترسی که دارد مسخره نکنید حتی اگر دلیل آن از نظر شما مسخره است . اجازه دهید کودک نگاه واقع گرایانه به مسئله ترس پیدا کند و آن گاه به دنبال راهی برای مبارزه با آن باشد . به عنوان مثال در صورتی‌که فرزندنتان به علت تاریکی از داخل کمد اتاقش می ترسد کمد را خالی فرمایید و اجازه دهید وسایل آن را دوباره خود کودک درون آن قرار دهد .

نقش پدر در تربیت فرزندان-آشتی کنون

تفاوت شجاعت و بی احتیاطی را به وی بیاموزید

شجاعت به معنی نبودن ترس نیست , شجاعت به معنای تصمیم برای انجام فعالیت درست در هر شرایطی است چه بسا در حالتی که ترس نیز وجود داشته باشد .
این به‌این معناست که خطر ها بایستی همواره در لحاظ گرفته شوند . مثلا کودک شما می بایست بداند که اگر غریبه ای در خیابان خواست به وی نزدیک شود , عمل شجاعانه این است که موضوع را به یک بزرگتر گزارش دهد .

کودک را تشویق فرمایید شجاع باشد

از تشویق کردن غافل نشوید . به کودک بگویید که می‌تواند شجاع باشد چرا‌که وی چیزی از شخصیت های شجاعی که می شناسد کم ندارد . برای او از شخصیت های شجاع مورد‌علاقه اش مثل شخصیت های کارتونها و فیلم ها به عنوان نمونه های شجاعت مثال بزنید ( اما شخصیتهایی که با فرهنگ و سبک زندگی ما همخوان باشند ) , این به معنای قیاس کردن نیست . شما فقط به کودک میگویید که دلاور ها شجاعند چون با ترسهایشان رو به رو می گردند و او نیز قادر است یک قهرمان باشد . ولی نباید طوری رفتار فرمایید که کودک حس کند می خواهید او را تحت فشار بگذارید . در شرایطی‌که که‌این فعالیت با ظرافت انجام شود کودک از آن استقبال می نماید . همچنين در طی مدتی که کودک با ترس خویش روبرو می شود عباراتی مثل ( همینه ( , ( تو خیلی شجاعی ( , ( می دونستم که از پَسِش برمیای ( , ( من به اینهمه شجاعت تو افتخار می‌کنم ( را به او بگویید . می‌توانید از سایر پاداش ها هم به کارگیری کنید .

 

کودکان شجاع

نگذارید فیلم های وحشتناک ببیند

کودک ها قوه تخیل قوی دارند و با تماشای فیلم های وحشتناک دچار ترس می شوند چون این ترس ها روی قدرت تخیل کودک اثر می‌گذارد و ترس و وحشت زیادی را در کودک ایجاد می نماید . و مانع از شجاع بودن او می شود .

کتاب هایی با موضوع شجاعت برای آنها بخوانید

رمان و قصه هایی درباره با شجاعت برای فرزندتان بخوانید , با دقت به این که کودکان در سنین پائین خود را به جای شخصیت های داستان و قصه هایی که می شنوند قرار می دهند , شنیدن ماجرا هایی که در آنان اشخاص شجاعی وجود دارد به نوعی از لحاظ روانی روی آن‌ها تاثیر گذاشته و به‌تدریج حس شجاع بودن را در آن‌ها تقویت می نماید .

داستان های کودکانه

کودکتان را با اشخاص دیگر مقایسه نکنید

در شرایطی که به کودکتان بگوید مثلان فلانی از تو کوچکتر است ولی از هیچ چیز نمی ترسد با این کار نه تنها ترس را در وی کاهش نداده اید بلکه با مقایسه او با همسالانش , عزت نفسش را از میان برده اید .

تربیت فرزندان

 

نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید