پرستار کودک و نکات مهم بچه داری!

345

تعریف پرستار کودک در خانه

پرستار کودک به شخصی گفته می شود که در حوزه‌ کودک و نوزاد آموزش های لازم را دیده باشد و این شخص به درخواست خانواده ها برای نگهداری و مراقبت از کودک شان استخدام می شود .  فردی قابل اعتماد می باشد که میتواند تمام امور شخصی , تربیتی و تغذیه طفل را انجام دهد .

پیدا کردن پرستارخصوصی کودک

شما میتوانید با سوال کردن در اطرافیان و فامیل به شخصه خودتان اقدام به استخدام پرستار خصوصی کودک فرمایید . ولی شاید این راه خوبی برای پیدا کردن پرستار خصوصی کودک نیست و شما نمی توانید تماما به وی اعتماد داشته باشید . براین اساس می بایست از مراکز معتبر یا این که آگهی های مجله اقدام به استخدام پرستار خصوصی کودک در خانه فرمائید . ممکن است عوامل متعددی هزینه در منزل را افزایش یا کاهش دهد که‌این عوامل دربرگیرنده : مسیر خانه شما , تحصیلات پرستار کودک , شرح وظایف پرستار بچه و… میباشد .

 

نکات مهم برای انتخاب پرستار کودک

در مرحله ی اولیه توصیه می‌کنیم پدر و مادر به سراغ افراد غریبه و ناآشنا نروند و به پیشنهاد آشنایان و دوستان خوب خویش که تجربه داشتن یک پرستار عالی را برای کودکشان داشته اند , دقت نمایند . در عین حال , خانواده ها میتوانند در خانه , به ویژه در اتاق کودک , از دوربین مدار بسته استفاده نمایند وجود این دوربین را به پرستار جدید گوشزد نمایند .

نصب این دوربین ها مخصوصا در مورد نوزادان و کودکانی که هنوز توان تکلم ندارند و نمی توانند درباره رفتار پرستار خویش به والدین گزارش دهند , اهمیت دارد . مادران شاغل باید به سراغ پرستارانی بروند که با اصول مراقبت از کودک به خوبی آشنا می باشند و ترجیحا خودشان هم تجربه مادر بودن را دارند .

ولی تحصیلات مرتبط هم از اهمیت خاصی برخوردار‌است و کسانی که مدرک تحصیلی کودکیاری , روانشناسی کودک و… دارند , می‌توانند در اولویت گزینش قرار بگیرند ولی وجود تجربه شخصی در زمینه نگهداری مناسب از کودک و ویژگی های شخصیتی پرستار , مهمتر از میزان تحصیلات آن است .

در هنگام مراقبت از کودک  در منزل باید از نظر عاطفی با کودک ارتباط برقرار نماید و به کودک علاقمند و دلبستگی داشته باشد . کودک را مورد آزار و اذیت قرار ندهد و سبب آسیب روحی کودک نشود . مواظب وسایل تیز و برنده و اسباب بازی های غیرمتعارف و متناسب با سن نوباوه باشد .

در حالتی که کودک تمایلی به رفتن به پارک دارد در صورت مساعد بودن هوا از نظر آلودگی , بارندگی , رعایت وسایل ایمنی , هماهنگی با پدر و مادر , پرستار کودک این کار را انجام بدهد . اگر کودک دارویی خاص را مصرف می نماید پرستار نوباوه با دقت به وزن و زمان مصرف آن سر فرصت آن را به کودک بدهد . وعده های غذایی کودک را سر وقت به بچه بدهد و از دادن مواد غذایی غیر موءثر مانند پفک , لواشک , نوشابه , بستنی قیفی , چیپس , نوشیدنی صنعتی جلوگیری نماید .

محافظ بچه در هنگام استفاده از وسایل بازی در پارک باید مراقب نوباوه باشد تا از عواقب احتمالی آسیب جلوگیری کند . پرستار کودک از دادن گوشی همراه خود به بچه برای بازی اجتناب نماید . همه اینها یک سری از نکات کلی در مراقبت و نگهداری از کودک می‌باشد که حتما بایستی لحاظ گردد .

پرستار کودک
خصوصیات پرستار بچه

تحصیلات مراقبت ازکودک و نقش تربیتی آن

مراقب  باید شغل دیگری نداشته باشد و تنها دغدغه آموزش و مراقبت کودک را داشته باشد .  ترجیحاً در یکی از حوزه های مربوط به بهداشت و سلامت , روانشناسی بچه , علوم اجتماعی تحصیل نموده باشد یا این که خیلی دور از حوزه کاری نباشد .

 

دستمزد کافی بایستی از سمت خانواده کودک به پرستار پرداخت شود تا با آرامش بیشتری بکار خویش ادامه دهد و نگرانی خاصی نداشته باشد . طفل علی الخصوص سنین 3تا4 سال به بالا می بایست از تلفن همراه , تبلت , بازی های کامپیوتری بدور باشد یا این که از زمان کوتاهی به بازی بوسیله پرستار نوباوه به او داده شود .

پرستار به او چند نوبت کتاب های داستان پندآموز و کوتاه را بخواند و در حد سن کودک از وی بخواهد چه چیزی را از کتاب آموخته است و برای پرستار بگوید . با این روش حس قضاوت , حفظ کردن , ارزیابی و تعبیروتفسیر تقویت شده و در آینده در مدرسه برای او زیاد کاربرد دارد .

از پرستارهای با تجربه استفاده نمایید , سن کودک و پرستار مهم است . چنانچه کودکتان بزرگتر است از پرستاری استفاده نمایید که تحصیلات لازم برای بازی با کودکتان را داشته باشد . پرستار بایستی بداند با هر سنی از طفل چه بازی بکند . بهترین سن برای پرستاران 28 تا 40 سال است .

لیستی از مراقبت های کودکتان را به پرستار بچه ارائه بدهید

لیستی از مراقبت های کودکتان را تنظیم فرمائید . برای مثال به چه چیزهایی آلرژی دارد یا این که بیماری خاصی دارد و . . . .

در طول بیماری کودکتان کارهای پرستار را کمتر فرمائید

در صورتی‌که کودک شما تحت نگهداری های پزشکی جای‌دارد , مسئولیت های اضافی  را حذف نمائید . چون ممکن است انجام وظایفی مثل کارهای منزل و آشپزی و . . . سبب شود پرستار نتواند توجه کافی به کودک داشته باشد .

اگر قرار است بیشتر از یک روز یا این که یک شب خارج از منزل باشید , ترتیبی دهید تا شخص دیگری نظیر فامیل یا این که همسایه , به منزل تان سر بزند و بر کار پرستار بچه نظارت نماید .

 در حین حضور نداشتن شما باید چه‌گونه با کودک رابطه برقرار کند؟

در خانه قوانینی آماده کنید تا در صورت عدم حضور شما کودک احساس تنهایی و ترس نداشته باشد . از جمله اینکه در کنار کودک و پرستار به ایجاد روابط صمیمی و ایجاد حس اعتماد در کودک یاری فرمائید . به پرستار این نکته را یادآوری کنید که حفظ از کودک نسبت به نظافت و انجام کارها خانه الویت دارد و لیستی از وظایفی که می بایست در خانه انجام دهد را به پرستار و مراقب طفل بدهید . ولی اگر به دلیل حفظ از طفل قادر به انجام کلیه وظایف نبود در لیست خود تجدید نظر فرمایید .

رفتار والدین با پرستار

رفتار پرستار با پدر و مادر خوبتر است مطلوب باشد بچه ۷ یا این که ۸ ساعت درطول روز نزد پرستارش است . همسویی رفتار والدین و پرستار به این دلیل سفارش می شود . برای مثال در‌حالتی که بچه نباید گذشته از طعام شیرینی بخورد , پرستار نوباوه می بایست در جریان این زمینه باشد . روش های تشویق یا این که تنبیه کودک را بداند .

ولی منظور از تنبیه تنبیه بدنی کردن یا فریاد کشیدن سر کودک نیست . مثلا کودک به دلیل رفتار غیرمناسب چند دقیقه ای کنار اتاق بنشیند . تنبیه های بی ضرری که راجع به آن ها پدر و مادر و پرستار بچه می بایست به توافق برسند . هرقدر شباهت رفتاری بین پدر و مادر و پرستار بیشتر باشد احتمال بروز مشکلات رفتاری کودک در آینده کمتر خواهد شد .

نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید