همسر خسیس را چطور مدیریت کنیم؟

1041
همسر خسیس

چه‌طور ارتباطمان را با همسر خسیس خویش بهبود ببخشیم؟

اگر بين شما و همسرتان ارتباط عاطفي و محبت قلبي برقرار است و در ديگر امور زندگي با هم تفاهم داريد همسر خسیس بودن وی شما‌را آزار مي دهد بايد دقت داشته باشيد که خساست يک خلل روان شناختي است و ريشه در ناامني دروني افراد دارد .

زن جوان زمانی دید که شوهرش فقط 5 هزار تومان به وی خرجی می دهد به دادگاه رفت و درخواست جدایی کرد , دیگر خسته شده ام همسرم مهربان است اما خرجی نمی دهد , اینجانب شاغل هستم و تمام مخارجم را خودم می دهم هر وقت از همسرم پول می خواهم می گوید : ( مگر خودت کار نمی کنی! ( و . . . این ها شاید زبان دل خیلی از زنانی باشد که نالان از خساست های شوهرشان می‌باشند . . .

آنان امید دارند که فارغ از آنکه درخواست های مادیشان را به زبان آورند همسرشان خود مختار وظیفه ی نفقه دادن را برعهده بگیرد البته این امید به دلشان مانده است ولی قبل از این‌که زود در رابطه خساست همسرتان قضاوت فرمایید مقداری هم روی خودتان تمرکز فرمائید ممکن است واقعا همسرتان خسیس نیست و این شما می‌باشید که متوقعید اگر مطئن شدید که توقعات شما بی جا و غیر منطقی نیست پس حق با شماست لذا برای رفتار با شوهرانی که بار اقتصادي خانواده بر دوش آن هاست ولي اصلاً خرج کردن به مذاق شان خوش نمي آيد , توصيه مي شود اين مقاله را بخوانيد .

همسر خسیس

نگهداری افراطي پول براي آرامش رواني برای همسر خسیس

وضعیت اول : اگر بين شما و همسرتان رابطه عاطفي و محبت قلبي برقرار است و در ديگر کارها زندگي با هم تفاهم داريد و صرفا خساست وی شما را آزار مي دهد بايد دقت داشته باشيد که خساست يک نقص‌ روان شناختي است و ريشه در ناامني دروني اشخاص دارد . هر فردي در زندگي به هويتي براي خویش نياز دارد . براي بعضي از افراد پول و دارايي تکيه گاه هويتي به حساب مي آيد . درختان اشخاص خسیس را باور کنیم و بپذیریم که به بیماری امساک و خساست بیمارگونه مبتلا می‌باشند . این باور باعث می گردد تا رفتارهای وی برایمان قابل تحمل باشد .

در‌صورتی‌که آن را از دست بدهند , مبتلا احساس ناامني و اضطراب خواهند شد . به همين دليل خرج کردن پول براي آنها به معناي از دست دادن هويت و ابتلا به نيستي است . اين افراد با جمع کردن و مراقبت افراطي و بيمار جور پول اصولا سعي دارند امنيت و وقار رواني خود را محافظت نمایند .

از دست دادن احترام

براي اين عده پول و دارايي ملاک شأن و منزلت است . به خصوص در جامعه اي که ثروت يکي از مهم ترين ملاک هاي بها گذاري اجتماعي افراد محسوب شود . اين کلام به اين معناست که پول بيشتر براي شخص مساوي با رده و احترام بيشتر است ; بنابراين کسي که مبتلا اين خلل روان شناختي است پول خرج کردن برايش به معناي از دست رفتن احترام و ارزشمندي است . نکته مهمي که در اين جا بايد به آن دقت کرد اين است که همسرتان به احتمال زياد نسبت به شما بي اعتنا نيست بلکه از يک ضعف شخصيتي رنج مي برد و اشتباه است که انتظار داشته باشيد به اين راحتي امنيت , هويت و احترام خواهي خویش را کنار بگذارد و ملاک ارزشمندي خود يعني پولش را دائم خرج نماید . در اين باره هر قدر عملکرد کنيد به نتيجه دلخواه نخواهيد رسيد و فقط عايدي شما دعوا , ناکامي , فاصله و خستگي خواهد بود .

همسر خسیس

نرسيدن به بلوغ عاطفي مانع موفقيت در زندگي یک همسر خسیس

موقعیت دوم : اگر رابطه شما و همسرتان در ديگر زمينه هاي زندگي نيز نامناسب و تيره است , اين مي تواند نشانه اي از وجود مشکلات وسيع تر درباره شما با همسرتان باشد . در چنين مواردي کلیه اعضاي خانواده به بررسي تمامی جانبه و تغيير در ارتباط ها خویش نياز دارا‌هستند تا با تعيين دوباره سکو و مسئوليت هاي هر شخص مرزهاي جديدي در خانواده صورت گيرد . چرا که در صورتی يکي از زوجين رویش عاطفي لازم را کسب نکرده و به بلوغ و پختگي لازم دست نيافته باشد , در زندگي مشترک چیره نخواهد بود .

در‌حالتی که همسرتان از پذیرش مسئوليت هاي خویش در زندگي مشترک طفره مي رود و خشم نتایج از اختلافات در ديگر موردها زندگي تان را به اين صورت پیدایش مي دهد خوب تر است به ريشه يابي ایراد وی بپردازيد . در شرایطی که صاحب و مالک فرزند هستيد مي توانيد به همراه آنها با طلب کردن آمال اما با محبت و تشويق , اورا وادار کنيد رتبه و مسئوليت خویش را در خانواده پيدا نماید و با ايجاد فضاي مطلوب براي اظهار کرد وگو همراه با ابراز صحيح عاطفه ها به يکديگر امداد کنيد و اذن ندهيد که هيجانات سرکوب شده , زندگي تان را تخريب نماید .

خرج نکردن‌ها به معنی دوست نداشتن شما نبوده

– از نظر یک همسر خسیس‌ , هر خریدی غیر لازم است .

چه بسا ممکن است اگر قرار باشد هدیه‌ای برای سالگرد وصلت و یا تولد شما برایتان تهیه کند‌ , ترجیح بدهد آن را به صورت نقدی پرداخت نماید ولی از شما نیز بخواهد تا بجای خرج کردن‌ , آن پول را پس‌انداز فرمائید زیرا یک فرد خسیس خرید هر چیز را غیرضروری می داند پس انتظار نداشته باشید که دسته‌گل برایتان بخرد بلکه درک فرمایید . این خرج نکردن‌ها به معنی دوست نداشتن شما نبوده بلکه یک عادت رفتاری است .

درمان همسر خسیس

از دید یک شخص خسیس‌ , هر خریدی غیر ضروری است‎

– زمانی قصد دارید چیزی را بخرید‌ , حتماً با او مشورت نمائید .

در صورتی‌که به صورت انتحاری خرید نمائید و آن گاه به وی خبر بدهید‌ , احتمالاً با رفتار زیاد نامناسب وی روبه رو خواهید شد . تاءمل نکنید با تکرار این کار , عادت میکند . سعی نمایید در مواقع آرامش , نیازتان را به داشتن و خرید آن وسیله با جملات منطقی مطرح کنید . باید او راتوجیه نمایید که واقعاً نیازمند داشتن آن وسیله می‌باشید .

انتظار نداشته باشید اگر به دنبال تغییر تحول مبلمان منزل می‌باشید تنها به این علت که رنگ آن تکراری شده و یا این که خواهرتان مبلمانش را عوض کرده‌ , همسر شما بپذیرد .

اگر شما فکر میکنید که همسر خسیس است در واقع نوعی بیماری روحی را به وی نسبت می‌دهید که عوارض خاص خویش را دارد و زندگی معمولی را تاحدی مختل می نماید .

زندگی با همسر خسیس  . . . !

آیا خسیس بودن میتواند نشانه بیماری ذهنی باشد؟

این که شما بگویید فلان مبل را بخریم و همسرتان بگوید : گران است‌ , دلیل بر خساست وی نیست بلکه انسان خسیس تجهیزات و رفاه را بر خود و خانواده‌اش حرام کرده و هر چه به دست می آورد برای روز مبادا میگذارد . در حقیقت چنین انسان هایی زندگی نمیکنند بلکه فقط پول جمع مینمایند .

گهگاه برخی برای مخارج‌شان اولویت‌بندی می نمایند , مثلاً ترجیح میدهند درآمدشان را در سفر خرج نمایند تا خرید لباس! اگر حق تقدم شما و همسرتان فرق کند‌ , ممکن است گمان فرمایید وی خسیس است چون زمانی میخواهید مبلغی را هزینه نمائید وی مخالفت می‌کند ولی دلیل مخالفتش خرج کردن پول به نوعی دیگر است . اگر چنین باشد شما می بایست به دنبال رسیدن به تفاهم بر سر نوع خرج کردن باشید .

در بسیاری از مواقع که همسران از خساست همسر خسیس  شکایت دارند‌ , در حقیقت تفاوت آن ها در اولویت‌بندی مخارج باعث شده‌است تا چنین فکری داشته باشند .

این مشکل‌ , همسر خسیس‌ , بیشتر توسط خانم‌ها ابلاغ می گردد ودر خانم‌های خانه‌دار که محل تأمین همه نیازهای‌شان‌ , همسرشان است‌ , خیلی شدید‌تر به چشم می آید .

ولی اگر شما نیز از آن نوع افرادی هستیدکه همسرتان واقعاً خسیس است و این ویژگی به صورت یک مشکل آزار دهنده‌ , ادب زندگی‌تان را به هدر داده است‌ , برایتان چند سفارش داریم :

– درختان افراد خسیس را باور کنیم و بپذیریم که به بیماری امساک و خساست بیمارگونه دچار می باشند . این یقین باعث می گردد تا رفتارهای وی برایمان قابل تحمل باشد .

برای خرید‌های شخصی تنها برویم اما قبل از بیرون‌رفتن از خانه , حتما به همسرمان اطلاع بدهیم تا احساس کنارگذاشته‌شدن به وی دست ندهد . توافق کنیم که این تصمیم برای سلامت روحی – روانی هر دوی ما حتمی است .

– مقابله به مثل نکنیم ; این تقابل هیچ اثری جز تکرار رفتارهای نامطلوب وی ندارد . حتی این رفتارها می تواند با شدت بیشتری تکرار شود .

– پیش از خرید هر وسیله‌ای برای خانه با همسرمان مشورت کنیم . با وجود اختلاف‌نظر , مشورت‌کردن ضروری است تا بعداز خرید با لجبازی وی روبه‌رو نشویم . به این ترتیب , مانع از سر وصدا شده و زمینه‌سازی کرده‌ایم .

– برای خرید‌های فردی تنها برویم اما قبل از بیرون‌رفتن از خانه , حتما به همسرمان اطلاع بدهیم تا احساس کنارگذاشته‌شدن به او دست ندهد . توافق کنیم که‌این تصمیم برای سلامت روحی – روانی هر دوی ما حتمی است .

– برخی افراد مبتلا به خساست , سعی می نمایند تا این صفت نامناسب را تصحیح نمایند . در این صورت با درک مشکلشان و تلاشی که برای ترک این صفت میکنند , به آنها امداد کنیم .

– فراموش نکنیم نباید این اشخاص را مسخره کنیم یا این که دایم از آنها مشکل بگیریم . کنارشان باشیم تا با یاری هم به تدریج بر مشکل غلبه کنیم .

– هنگامی که از خوی همسرمان غمگین و عصبی می‌شویم , ناراحتی‌مان را ابراز کنیم ; ولی نه با دعوا و جنجال بلکه به وی توضیح بدهیم که از رفتارهای وی ناراحت می‌شویم و خجالت می‌‌کشیم . این توضیح و ابراز اندوه ما به شکل منطقی , تلنگری

نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید