هرگز همسرتان را کنترل نکنید

907

هرگز همسرتان را کنترل نکنید

بدترین چیزی که هر انسانی را از برقراری یک ارتباط فراری میدهد این است که فکر کند کسی آزادیش را محدود می کند و مجبور است پیوسته در یک دادگاه ناعادلانه بی گناهیش را ثابت نماید .

عشق و علاقه به حفظ زندگی و آنچه مالک آن هستیم رفتاری کاملا طبیعی است , ولی یادمان باشد بخش اعظمی از رفتارهای طبیعی اگر کنترل نشوند منجر به آسیب می‌شوند و بی شک یکی‌از اصول داشتن ارتباط صمیمانه دربین زوجین , اعتماد و شفافیت است .

در اینجا می خواهم از شما بپرسم شفافیت در یک ارتباط به چه معناست؟ آیا کنترل و چک کردن همسر نشانه شفافیت و اعتماد است یا این که اضطراب و عدم امنیت؟ آنچه واضح است این است که هر که مدام همسرش را کنترل می‌کند دچار اضطراب و عدم امنیت است .

زوجینی که در چنین موقعیتی میباشند روابطشان روی یک زمین لرزان است و به هیچ عنوان در چنین شرایطی شفافیت و اعتماد نیست , حال این‌که اگر این سوء ظن و کنترلگری به یک اتفاق هر روزه تبدیل شود شخص همیشه حس ناامنی می‌کند و بدترین چیزها را در مورد همسرش تجسم میکند . حتی یک رخداد ساده می تواند شعله‌های سوء ظن و بدگمانی را روشن کرده و محیط زندگی را به عرصه نزاع تبدیل نماید .

 

مرد ها استقلال می‌خواهند

همسر خود را کنترل نکنید

این را بدانید که مرد ها عاشق استقلال میباشند , اما استقلال از دید مردان به چه معناست؟ آنان میخواهند کارهایشان را بدون نظارت و به تنهایی انجام دهند . متاسفانه بعضی از زنان شدت وابستگی زیادی به همسرشان دارند درست مثل دوقلوهای به هم چسبیده انتظار دارند که همسرشان مدام و در هر شرایطی کنارشان باشد! آن‌ها انتظار دارند شوهرشان که خسته از سرکار میاید دربست دراختیارشان باشد و تمام تفریح و شور خود را با همسرش بگذارند .

اصلا چه معنا دارد که هر که متاهل است با دوستانش به تفریح برود؟ این زنان نه تن ها زندگی همسرشان را محدود می نمایند بلکه زندگی خودشان را نیز در چارچوب خاصی قرار می دهند ; آن‌ها گا ها اینگونه خویش را محدود می نمایند که «چون من تنها با تو به تفریح میروم تو نیز باید تنها با من به تفریح بروی نه دوستانت!» .

ولی واقعیت این است که کسی آن ها را محدود نکرده است بلکه خودشان این‌راه را تعیین کرده اند و حقیقت این است که مردان برخلاف این را می پسندند و دوست دارند همسرشان دوستانی داشته باشد تا بتواند گهگاه اوقاتش را با آنان بگذراند و این مردان دوست دارند خودشان هم به همین شیوه زندگی نمایند .

تفریح با دوستان و همسر هر کدام لذت خودش را خواهد داشت , البته بیرون رفتن با دوستان و محدودیت ایجاد نکردن در زندگی زناشویی باعث می شود زن و مرد از درکنار هم بودن لذت بیشتری ببرند و قدر یکدیگر را بیشتر بدانند . پس فراموش نکنید که با آزاد گذاشتن همسرتان به آن ها خواهید گفت که به علایق آنها احترام می‌گذارید و مطمئن باشید که اینکار ارزش اعتماد شما را خواهد داشت .

 

همسری کنید نه مادری!

نقش همسری

برخی زنان احساسات و حس علاقه شان به همسرشان را به گونه ای ابراز می نمایند که گویی مرد کودکی است که زن می بایست از وی مراقبت نماید و مدام به او تذکر دهد .

اما این نوع مراقبت بد هم نیست چرا‌که مرد دیگر مجبور نیست وسایلش را جمع نماید , به فکر این باشد که چه لباسی بپوشد , قرارهایش را به خاطر بسپارد و در کل هیچ مسئولیتی نخواهد داشت ; خب با این اوصاف مرد ها بایستی از خدایشان نیز باشد که هیچ مسئولیتی نخواهند داشت , البته توجه فرمایید که‌این مساله به مرورزمان منجر به وجود آمدن مشکلات زناشویی می شود و همانطور که گفته شد مرد احساس می نماید هیچگونه استقلالی از خود ندارد و رفتارهای همسرش او را یاد مادرش می اندازد! شما با مادری کردن , همسر نمونه ای نخواهید شد . شما در حالتی‌که همسر نمونه هستید که تن ها وظیفه های همسری خویش را انجام دهید .

اینکه شما تمامی کارهای همسرتان را به او یادآوری فرمائید نه نشان دهنده این است که شما همسر بسیار خوبی هستند و نه باعث افزایش علاقه همسرتان به شما خواهد شد بلکه اینکار صرفا باعث پایین آوردن اعتماد به نفس و سلب استقلال همسرتان خواهد شد . اگر مادری کردن جزو عادات شما شده است برای حفظ زندگیتان به شما توصیه می کنیم به شدت از اینکار اجتناب نمائید .

می بایست همسران با چشم مهربانی علاقه و موافقت به همدیگر نگاه کنند , بایستی آن‌ها همدیگر را همان طوری که می‌باشند شناخته و سعی نکنند که یکدیگر را تغییر دهند و در واقع پذیرش همدیگر بدین نحو است که به طرف مقابل این حس را بدهد که او را با همان ویژگی‌های ظاهری و اخلاقی که دارد می‌پذیرد و این اتفاق باعث احساس امنیت در وجود همسر میگردد .

در مرحله بعدی باید زوج‌ها قدردانی را از رفتارهای خوب همسر نشان دهند و رضایت و حال خوبشان را در کلام بروز داده و در عمل نیز ثابت نمایند , این اتفاق انگیزه زوجین را ارتقا می دهد و گام بعدی ابراز عاطفه به یکدیگر است .

نگاه کنترلگری زوجین منجر میشود که آن‌ها بخواهند شخصیت یکدیگر را مطابق معیارهایشان تغییر و تحول دهند و با تغییر و تحول باورها آن‌ها‌را ناچار به رفتارهای غیرقابل تحمل و تحقیر آمیز نمایند .

زوجین مهربان همدیگر را کنترل نمی کنند و با پذیرفتن هم برای تغییر شخصیت طرف مقابل مطابق میل خودشان تلاش نمیکنند .

در این مورد خط قرمزها و محدودیت‌ها نیز وجود دارد , کنترلگری خودخواهانه برای تغییر همسر است و تغییر شخصیت طرف مقابل را نباید با محدودیت‌ها اشتباه بگیریم , محدودیت‌ها خودخواهانه نیست و در جهت مراقبت از همسر بوده و باعث عشق ورزی آگاهانه زوج‌ها توام با مهربانی به همدیگر می شود .

توصیه ای به افرادی که همسران حساس دارند

در پایان به اشخاصی که همسرانی حساس دارند پیشنهاد میکنیم که دقت داشته باشند بعضی افراد ذهنشان آماده نشخوار است .

نشخوار ذهنی یعنی شخص یک اندیشه را که معمولا آزار دهنده است مرتب بررسی و وارسی و تلاش می کند آن را از ذهنش پاک نماید اما آن فکر مجدد برمی گردد و گاهی هم با قدرت بیشتر . اگر کسی می بیند همسرش دچار این موقعیت است ضمن این که باید او‌را راهنمایی نماید تا از یک مشاور و درمانگر برای رفع این مشکل استفاده نماید باید مراقب باشد که بهانه به دست همسرش ندهد .

متاسفانه در بعضی موارد دیده می شود وقتی همسر شخص حساس است آن فرد به جای رعایت حال همسر از این موضوع به عنوان یک ابزار شوخی و سربه سر گذاشتن استفاده می نماید که مشکل طرف مقابل را افزایش می‌دهد .

نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید