فرزند سالاری در خانواده را متوقف کنیم

387
فرزند سالاری

چه‌گونه با فرزند سالاری در خانواده مقابله کنیم

بدون شک وتردید خانواده و چگونگی ارتباطات بین اعضاء خانواده می تواند منجربه فرزند سالاری و یا رابطه درست بین اعضای خانواده شود و نحوه رابطه پدر و مادر با فرزندان , در تکوین شخصیت و رویش اجتماعی , عاطفی و عقلانی فرزندان نقش و اهمیت زيادي دارد . روانشناسان معتقد میباشند محیط خانه نخستین و با دوام ترین دلیل در پرورش شخصیت اشخاص یک خانواده است . زمانی که امور کلی خانواده و نیازهای آن و به صورت کلی محور خانواده بر فرزندان متمرکز باشد , بدین خانواده فرزند سالار میگویند .

فرزند سالاری
علت فرزند سالاری

عدم هماهنگی والدین در تربیت فرزند
یکی علل فرزند سالاری ضعف و ناهماهنگی در مدیریت پدر و مادر است . مثلاً پدر و مادر همدیگر را قبول ندارند و رفتارهای یکدیگر را زیر سوال میبرند .

توجه بی اندازه به فرزندان

بیشتر خانواده ها تلاش می نمایند توقعات و نیازهای فرزندان را مقدم بر تمامی فعالیت های خانواده قرار دهند و بعداز گذشت مدتی فرزند , خود را محور و مرکز تمامی فعل و انفعالات خانواده می داند و بدین ترتیب خواسته های خود را اولویت خانواده تلقی می نماید و خانواده با هر مشکلی که دارد همت می کند آن ها را برآورده نماید .
فرزندان در این گونه خانواده ها ارجحیت پیدا می نمایند و برای این‌که اختلالات خلقی و رفتاری در آن‌ها ایجاد نشود والدین سعی می نمایند انعطاف بیشتری نسبت به منظور های فرزندانشان به خرج دهند , در نتیجه این نوع خانواده ها کم کم در سوی فرزند سالاری پیش می‌روند .

پرورش والدین در خانوده های پدر سلار

از طرفی والدینی که در کودکی در خانواده های پدرسالار پرورش نموده اند احساس می نمایند آن شیوه رفتاری را نباید در خصوص فرزندان خود داشته باشند و به نوعی همت می نمایند فضای لازم را برای به وقوع پیوستن خواسته های آن‌ها مهیا نمایند .

 

پیامدهای فرزندسالاری

در حال حاضر فرزند سالاری صرفا به نوجوانان و جوان ها منتهی نمی شود بلکه فرزندان در سنین پائین و خردسالان هم در تصمیم گیری ها و جهت دهی به مسیر زندگی نقش بسزایی دارا‌هستند که‌این امر قادر است پیامدهایی به دنبال داشته باشد . این رویه می‌تواند شرایطی را آماده نماید تا فرزندان به مرور قدرت بیشتری کسب نمایند تا جایی که والدین مطیع آنان شده و در بسياري از موارد گرفتن تصمیمات غلط و بدون منطق می‌تواند از تبعات فرزند سالاری باشد . عدم استقلال و خودساختگی فرزندان نیز از ديگر پیامدهای فرزندسالاری است , چراکه با این فرایند همه خواسته های فرزند برآورده می شود که در آینده و در فقدان والدین می‌تواند مشکلات و آسیب هایی برای فرزندان به‌وجود آورد .

راههای رویا رویی با فرزند سالاری

اقتدار داشته باشید

یکی از روشهای مقابله با فرزندسالاری این است که والدین احساس صمیمیت با فرزند خود را حفظ کرده اما نه آن قدر افراطی که شخصیت و منزلت خود را در قبال فرزندشان زیر سوال ببرند . علاوه بر حفظ صمیمت , همت فرمائید در برخورد با کودکان جدّي و قاطع باشید ولی عصبانی نباشید .

 

محبت بی اندازه ممنوع

مهر و محبت مهمترین بخش های مهم پایداری در یک خانواده است , اما بنظر شما محبت زیاد از حد سبب تولید مشکل نمی‌شود . محبّت نباید به اندازه ای باشد که از قدرت پدر و مادر مقابل فرزند کم شود . محبّت بی اندازه سبب ساز می شود که واژه احترام کم رنگ تر شود و فرزند بخود اذن دهد تا هر کار دوست دارد بکند . توقعات وی از پدر و مادرش افزایش مییابد و پدر و مادر دائم ناچار میشوند تا خواسته های او را برآورده نمایند و درآخر هم می‌گویند نمی دانم چرا فرزندم به این شکل رفتار می نماید یا این که از همه طلب کار است . خوب تر است علت را در روش تربیتی خود بجویید و پس از او مشکل بگیرید .

قانون تعیین کنید

قانونی برای خانه تعيين نمائید , مهم است که به آن‌ها پایبند باشید . این قوانین دربرگیرنده رفتارهای کودک در خانه و خارج هم است . برای مثال بگویید ( هر گاه برای خرید می رویم مغازه , در صورتیکه در خرید وسیله ای که توان خرید و یا این که برنامه خرید آنرا نداشتیم اصرار کنی به منزل بر می گردیم ( , و یا این که بگویید ( ما قرار است امروز تنها این خرید را انجام بدهیم خیر چیزی دیگر ( . از محرومیت چیزهای مورد علاقه اش برای کاهش رفتارهای نامناسب اش می‌توانید استفاده نمائید .

 

دلایل را برای وی توضیح دهید

بدون آن که صدای تان بلند شود یا این که از کلمات نامناسب استفاده کنید تنها دلیل عدم اجرای خواسته غلط کودک را کوتاه و محکم بیان نمائید و بعد از آن سکوت نمایید . هر گاه رفتارهای پرخاشگرانه از کودک سر زد به آن بی توجهی نمائید اما رفتارهای مطلوب اورا در مواقع مختلف توجه و تقویت فرمایید .

 

سکوت نمائید

متأسفانه امکان دارد بعضی فرزندان به هیچ وجه از کلام های شما حساب نبرند و تمام راهکارها اثری در رفتار او نداشته باشد . در اینصورت آخرین حربه شما برای مقابله با فرزند سالاری سکوت و قهر است . مقطع کوتاهی با او قهر فرمائید . عمده بچه ها نسبت به قهر حساس می باشند . در حالتی‌که سکوت و قهر هم جواب نداد او را محروم یا تنبیه فرمائید . خواسته از تنبیه , تنبیه جسمی نیست بلکه محرومیت کودک از وسیله خاص است .

نکته پایانی

خانواده ای ایده‌ال است که خیر فضای فرزندسالاری در آن باشد و خیر پدرسالاری یا این که مامان سالاری بلکه در یک خانواده تندرست تمام اعضای خانواده با یکدیگر تعامل دارا‌هستند و در حالتی‌که انتقاد و اعتراضی از یکدیگر داشته باشند آن را ابراز می نمایند . در سایه صمیمیت و قدرت پدر و مادر با بچه هاست که اعتماد به نفس در آنان تقویت می شود و خانواده میل بسوی فرزندسالاری , پدرسالاری یا این که مادرسالاری نخواهد داشت .

نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید