چه گونه خشم خویش را کنترل کنیم

255
کنترل خشم

چه گونه خشم خویش را کنترل کنیم

خشم سبب تحریک پذیری و بدخلقی انسان می شود . احساس خشم مانند یک گردباد است و این گردباد هرچیزی را که در اطرافش باشد , خراب می نماید . چنانچه شما هم از این گروه اشخاص میباشید , بهتر است هر چه سریعتر برای برطرف کردن این مشکل اقدام فرمایید .

چون خشم و عصبانیت بیش ازحد , اثرهای مخربی بر جسم و روح تان خواهد داشت . برای این کار , ابتدا لازم است بدانید علت عصبانیت تان چیست و سپس در پی راهکار بگردید .

کنترل خشم | چگونه خشم و عصبانیت خود را کنترل کنیم؟

برخی از عوامل عصبانیت

راحت نبودن

عصبانیت معمولاً به علل مختلفی در آدم تولید می شود . یکی این دلیل ها , تعيين نکردن حدومرز در رفتار با سایرین است . به طورمثال , بعضی اشخاص قدرت نه گفتن به اشخاص دیگر را ندارند .

هر دفعه که کسی برای کاری به آن‌ها مراجعه می نماید , به وی پاسخ مثبت می دهند ; چه بسا اگر خودشان وقت یا شرایط انجام آنرا نداشته باشند . در این حالت , شخص تحت فشار قرار می‌گیرد و حس می نماید افراد دیگر در حال سوءاستفاده از او میباشند . این به نوبه ی خود باعث تولید خشم و عصبانیت می شود .

افسردگی

آیا احساسات شما درباره همه کس و همه چیز تحریک شده است؟ نگران و بیقرار هستید و علت آنرا نمی دانید؟ افسردگی اغلب همراه با خشم است که میتواند شما را بی علت ناامید کند یا برای انفجار عصبی مستعد نماید .

از کار افتادگی کبد

زمانی که کبد قادر به غربال کردن سم ها از بدن آن گونه که باید , نیست , سم ها ممکن است تجمع نماید و بر مغز تأثیر بگذارد . این مسأله می تواند عوارض جانبی جدّي بوجود آورد که احتمال دارد شامل تغییرات خلقی و شخصیتی و تحریک پذیری شود .

یائسگی

خشم احتمالاً در طول ماه ها و سال های قبل از یائسگی اتفاق می افتد تا هنگامی که بطور کامل به دوره منوپوز خود برسید . تغییرات در هورمون های شما بعنوان فردی که بدنش به طرف قطع دوره ماهانه می‌رود باعث بسياري از علایم , از جمله تغییرات خلقی می شود .

 

اضطراب

اضطراب هم یکی از علل خشم و عصبانیت است . اضطراب بیش ازحد باعث می شود افراد تحت فشار قرار بگیرند . به همین علت , این افراد زیاد کار می کنند تا بتوانند این حس درونی را مدیریت نمایند . کافی است در‌این حالت یک وضعیت مشقت بار برایشان پیش بیاید , تخت گاز به نیز می ریزند و این شرایط به صورت خشم یا این که عصبانیت ظواهر می شود .

کار فراوان

برخی افراد در انجام شغل های خویش طرح ریزی صحت ندارند . این افراد در شغل های خود غرق می گردند و چه بسا زمان کافی برای خواب و استراحت پیدا نمی‌کنند . آنها به مرور در مهارت های عاطفی شان با ایراد روبرو می‌شوند و چه بسا احتمال دارد بیماری افسردگی به سراغ شان بیاید . فکر نکنید فقط کسانی که تمام روز گریه می نمایند و از تخت شان بیرون نمی آیند , افسرده هستند . افزایش تحریک پذیری هم یکی از نشانه های رایج افسردگی است .

پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید میتواند سبب عصبانیت , بیقرار بودن , اضطراب و تحریک پذیری شود ; ولی احتمالاً علایم دیگری مثل تغییرات وزن یا مسایل روده هم دارید .
از دردسرهای عصبانیت . . . .
اندر معایب عصبانیت

علایم فیزیکی مربوط  به عصبانیت عبارتند از :

– مور مور شدن

– سوزش در قلب یا قفسه سینه

– افزایش فشار خون

– سردرد

– فشار در سر یا این که حفره های سینوسی

– خستگی مفرط

– اضطراب
قرار گرفتن در صفحه اول گوگل را تجربه فرمایید
مشاوره تلفنی طلاق

– کاهش عمر انسان

– عصبانیت سبب آسیب به ریه می شود

– افزایش خطر سکته مغزی

عصبانیت , دلایل و راه درمان عصبانیت , دلیل عصبانیت زیاد
راه‌هایی برای کنترل عصبانیت

نکته هایی برای کنترل خشم و عصبانیت

– برای کاهش تنش , خلاق باشید . نوشتن , رقص , موسیقی و نقاشی همه برای ازبین بردن استرس عالی میباشند .

– خواب کافی داشته باشید .

– راجع به احساسات خود با یک دوست صحبت کنید .

– در جهت رهایی ازافکاریکه شما راعصبانی می کنند , کوشش فرمائید .

– پرهیز از مصرف الکل و موادروان گردان . آنان مشکل خشم شما را وخیم ترمی نمایند .

و البته مهمترین نکته , در صورتی‌که نمی توانید خشمتان را کنترل فرمایید , از یک متخصص حرفه ایی کمک بگیرید .

 

کنترل خشم.

مارک تواین گفت : “ خشم اسیدی است که به رگ ها اسیب فراوانی می زند و هرچیزی که در آن ریخته شود , ذخیره می شود . ” او کاملاً صحیح گفته است!

– پیشین از اینکه چیزی بگویید , ابتدا کاملا فکر کنید .

– وقتی آهسته تر شدید , عصبانیتتان را بروز دهید .

– کمی ورزش فرمایید .

– کینه ای به دل نگیرید .

نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید