تنبیه بدنی چه عواقبی بر کودکان دارد؟

316

تنبیه بدنی چه عواقبی بر کودکان دارد؟

یک روان‌شناس اظهار‌کرد : تنبیه بدنی کودک نه فقط مشکلی را برطرف نمیکند , بلکه به وی میاموزد که نسبت به خویش احساس بدی داشته و عزت نفس‌اش را برای همیشه از دست بدهد .

زدن کودک به عذر و بهانه تنبیه باعث می گردد که وی احساس عجز و نا امیدی کرده و به مرور زمان افسرده و پرخاشگر شود . این در حالی است که عزت نفس پائین میتواند تا آخر عمر همراه کودک باشد . از این‌رو در حالتی که از کودکمان اشتباهی سر زد می بایست در وهله نخستین خونسردی خویش را حفظ کنیم و چه بسا ادای کتک زدن را هم درنیاوریم , چون می‌تواند مانند ضربه‌هایی , روح او را زخمی نماید .

این روانشناس با تأکید بر این‌که در رابطه با کودکان هیچ چیزی جای گفت‌وگو را نمی‌گیرد , ادامه داد : متأسفانه تنبیه بدنی می‌تواند خردسالان را درباره شناخت و تشخیص درست از غلط به اشتباه بیندازد . از این‌رو بایستی به کودکانمان بیاموزیم که روش‌های غیر مضر را برای بیان احساسات خویش به کار گیرند و بدانند که تنها در این حالت احساساتشان مورد پذیرش قرار می گیرد .

او تصریح کرد : تنبیه بدنی فرزندمان به این معناست که رفتار ما درست بوده و حق با ماست , از همین‌رو به احتمال خیلی زیاد او هم در آینده , کتک زدن را عمل درستی برای رسیدن به حق و دستمزد خویش بداند و به اطرافیانش صدمات جسمی وارد نماید , مثلاً دوستانش و چه بسا همسرش را در آینده کتک بزند .

قاسم‌خانی بابیان این که تنبیه بدنی به جد زمینه افت تحصیلی کودکان را فراهم کرده و موجب میشود فرد از پیشرفت و خلاقیت گشوده بماند , خاطرنشان کرد : هنگامی که فرزندمان بی‌ادبی می‌نماید عکس‌العمل زود و نسنجیده ما راه به جایی نمی‌برد . بلکه می توانیم با سنگین کردن جو به او زمان دهیم برای بازه زمانی کوتاهی حس جدایی کرده و به رفتار زشتش فکر نماید , چون کودکان در صورت کتک خوردن کنترل درون خویش را از دست داده و مدام برای تشخیص درست از غلط چشمشان به تصمیم دیگران خواهد بود .

این روانشناس هم‌چنین با تأکید بر ضرورت بهره‌مندی از مشاوران مجرب در تربیت فرزندان , ذکر کرد : آموزش دیدن و صحبت کردن با والدین زبده و موفق در تربیت فرزندان می‌تواند سطح اختلالات روحی در نسل‌های آتی را کم کند و از بسیاری از ناکامی‌های خانوادگی بکاهد .

نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید