دلیل تقلید کردن از دیگران چیست؟

1695

دلیل تقلید کردن از دیگران چیست؟

به چه دلیل ما حتی سوای این که بدانیم به چه دلیل , از افراد اطراف مان تقلید و کپی برداری می‌کنیم , آیا تابحال متوجه شده اید که شما و دوستانتان همگی بطور شبیه صحبت می کنید؟ این به هیچ وجه تصادف نیست!
هر چیزی که لازم است در زمینه‌ی اینکه به چه دلیل ناخودآگاه افراد اطراف خود را کپی می نمایند را معلوم می‌کنیم , آیا تا بحال متوجه شده اید هنگامی که یک دوره طولانی را با کسی سپری می‌کنید , مثل هم صحبت و رفتار می کنید؟

ما معمولاً از حالات و حرکات افرادی که با آن‌ها رابطه داریم تقلید می کنیم و این کار را ناخواسته انجام می‌دهیم , گفته می شود دلیل آن یکی رفتارهای معمول با عنوان همانندسازی ( Mirroring ) است .

تا به حال متوجه شده اید برخورد های شما با فردی که با وی صحبت میکنید هماهنگ است؟ یکی از رفتارهای معمول که با عنوان همانندسازی ( Mirroring ) شناخته می شود , زمان زيادي است که مورد مطالعه روان شناسان قرار گرفته است . ما معمولاً از حالات و حرکات افرادی که با آن‌ها رابطه داریم تقلید می کنیم و این کار را اجباری انجام می‌دهیم . آیا دلیل خاصی برای این گونه خلق و خوی ما وجود دارد؟

به چه دلیل از سایر افراد تقلید می کنیم؟

ما از افرادی که دوستشان داریم تقلید می کنیم و یا دارای نفوذ اجتماعی میباشند . که‌این افراد میتوانند : رییس شما , یک همکار , یک دوست , یا یک شخصیت معمولی در یک فیلم باشد , برای مثال می بینید که یکی از همکار های شما به صورت ماهرانه با فرم بدنی خوب نشسته است , احتمال این وجود دارد که شما نیز به صورت ناخودآگاه برای تقلید از او همان طور بنشینید , اصل طبیعت انسان همین جور است …

دلیل تقلید کردن انسان ها از یکدیگر چیست؟ | خبرگزاری صدا و سیما

خواستن دوستانی مشابه به خودمان , توجه به افرادی که به ما اهمیت می دهند و تحسین مردم با قدرت , همگی اینها توضیحات اجتماعی ای است برای تقلید ناخودآگاهانه خودمان , اما با این حال یک علت بیولوژیکی نیز وجود دارد برای این رفتار که ما دوست داریم بدون توجه به آن , اشخاص پیرامون خود را کپی کنیم .

بعضا مطالعات به عمل آمده تا به امروز نشان می دهند که آدم ها یک سیستم نورونی آیینه ای دارند که به آنها اجازه اینکار را میدهد تا به وسیله تقلید کردن , چیز هایی را یاد بگیرند , نورون آیینه ای در مغز ما است , که هنگامی که خلق افراد دیگر را مشاهده می‌کنیم , فعال میگردند , به این فکر کنید که اجزای بسیار کوچکی از مغز , میباشند که فعالیت های سایرین را بدون این‌که حتی یکبار انجام داده باشند و یا این که تمرین نموده باشند واقعاً به خوبی انجام می دهند .

سیستم نورون های آیینه ای

اواخر قرن بیستم میلادی , ریزولاتی , عصب شناس ایتالیایی و همکارانش از دانشگاه پارما , زمانی که روی میمون ها عمل می کردند , مشاهده کردند وقتی که یک میمون خودش موز می‌خورد و خوردن موز به وسیله میمون یا انسان دیگری را مشاهده می نماید , سلول های عصبی مشابهی در مغز وی فعال میشوند .

با دقت به اینکه این سلول های عصبی اقدامات افراد دیگر را بطور آیینه ای در مغز ما بازتاب میدهند , دانشمندان آن ها را نورون های آیینه ای نام گذاری کردند . از آن هنگام تا به حال پژوهش های بسياري در مورد این سیستم عصبی در آدم و دیگر حیوانات انجام شده شده‌است . اکنون ما می دانیم این سیستم عصبی در انسان بسیار پیشرفته تر از میمون هاست .

دلیل تقلید از دیگران

مشاهدات بعدی نشان داد 10 درصد نورون های قشر اینفریور فرانتال ( Inferior Frontal ) و اینفریور پرایتال ( Inferior Parietal ) ویژگی های آیینه ای دارند و پاسخ مشابهی به حرکات و رفتارهای تماشا شده نشان می دهند . این نورون ها به ما امکان میدهند فقط با مشاهده رفتار افراد دیگر , یاد بگیریم مقاصد افراد را بفهمیم و پیام های بدنی و حالت های چهره آنان‌را متوجه شویم .

خنده یا این که اخم یک شخص باعث خنده و اخم فرد دیگری می شود و چنين چیزی میتواند تولید هم دلی بین اشخاص را درپی داشته باشد . در واقع سیستم نورون های آیینه ای یک مکانیسم عصبی برای سرایت و گسترش احساسات در گروه‌های انسانی ساخت می نماید . به عبارت ديگر ما برای فهمیدن , برقراری رابطه و صمیمی شدن با دیگران عصب کشی شده ایم و نمی توانیم این مدارها را خاموش کنیم .

راماچاندران ( Ramachandran ) , از مشهور ترین عصب شناسان معاصر می گوید : پیش بینی من این است سیستم نورون های آیینه ای در روان شناسی به عبارتی کاری را خواهد کرد که دی ان ای برای زیست شناسی انجام می‌دهد .

نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید