بازی های کثیف خردسالان و تجربه های جدید آن!

669

بازی های کثیف خردسالان و تجربه های جدید آن!

بازی بعنوان اصلی ترین راهکار اموزشی و تربیتی است , چنانچه مادران از 24 ساعت شبانه روز , فقط نیم ساعت از وقتشان را برای بازي با کودکانشان اختصاص دهند , مطمئن باشند که سود بسیار مثبتی از تغيير اخلاق طفل و بهبود شرایط او اخذ می نمایند . در‌این مدت زمان بچه باید برای انجام هر فعالیتی آزاد باشد و احساس نماید که درین لحظه او پادشاه عالم است .

در واقع طفل ها یادگیرنده های فعالی می‌باشند و برای بچه های نوپا فراگیری و یادگیری بهمراه بازي می بایست باشد . بازي های خردسالان که همراه با کثیف کاری میباشند , بسیار گرانبها است . زیرا حواس پنجگانه آن ها را تحریک می نماید , کودکان میتوانند احساس لامسه , بویایی , دیداری و حتی چشایی را در نتیجه کثیف کاری حس نمایند .

بازی های کثیف همچنین نقش بسزایی در کاهش استرس و اضطراب درونی , رشد قدرت خلاقیت و حتی اموزش مفاهیم ریاضی , املا و درست نویسی دارند و شادابی خاصی را برای کودک ایجاد می نمایند . کودکانی که از شدت اضطراب ناخن خود را می جوند و یا در گیر شب ادراری و کابوس می باشند , می‌توانند از طريق بازی های کثیف از شدت نگرانی خود بکاهند .

بازیهای کثیف و سرگرم کننده

بازي های آلوده یا این که بازي های شلخته ( Messy Play ) نظیر کف بازي , رنگ بازي , خاک بازي , گِل بازي و شن بازي حواس بچه ها را تحریک می نماید , چه بسا برخی بچه ها دوست دارند با غذاهایی نظیر اسپاگتی بازي نمایند . والدینی که نگران خوردن خمیرهای بازي به وسیله کودک می‌باشند ; می‌توانند با آرد و رنگ های خوراکی , خودشان خمیر درست نمایند در ادامه به چند مثال از فواید بازیهای آلوده را ذکر می‌کنیم :

گل بازي

آب و خاک یک ایده خوب برای فعالیت های کثیف کاری می‌باشد . درصورتی که هوا گرم باشد یک سرگرمی خوبی برای خارج از منزل است . بچه ها عاشق گل بازي میباشند و درست کردن شکل های متفاوت با استفاده از قالب کمک به درک بهتر مهارت فهم هندسی و فضایی در بچه ها می نماید .

گل بازی

آب بازي

آب بازي یکی از سرگرمی هایی است که بسیار انرژی بخش است و یگ سرگرمی است که کودکان می‌توانند در کنار خانواده شان آن را انجام دهند .
بعضا خانواده ها بخاطر حساسیتی که روی فرزندان خود دارند امکان دارد اجازه ی این کار را به کودکان خویش ندهند ولی درصورتی که از تأثير بسیار متعددی که آب‌بازی چه در فضای گشوده یا چه در گرمابه برای کودکان دارد آگاه شوند خود آنان هم به کودکان ملحق می گردند .

آب قادر است یک بچه بد اخلاق را آهسته نماید , آب ماده ای تسکین دهنده است . در صورتی بچه شما روز بدی داشته و هر آنچه که مامان و بابا انجام دادند کمکی نکرده , گاهی مهیا کردن یک لگن پر آب و نشستن در کنار کودکتان زمانی که دارد در آب‌بازی می نماید , برترین کاری است که می توانید انجام دهید .

نقاشی با گواش

معمولاً نقاشی با قلم رنگی سبب خستگی بی انگیزگی و پناه بردن بچه به کارهای تکراری می شود . البته استفاده از تکنیک گواش به کودکان این قابلیت را می‌دهد تا احساسات فردیشان را بدون دقت به روش غلط و درست بیان کنند و آن ها را به صورت گام به گام چیره دستی ها و مفاهیم مرتبط با نیازها وعلائق شان آشنا می سازد .

وقتی که رنگ با یک تماس قلم مو کاغذ را می پوشاند و با ترکیب آن ها رنگ دیگری متولد می شود , شور و اشتیاق کودکان از این مکاشفه و عمل دیدنیست و آن ها با اعتماد به نفس و هدف بیشتر فعالیت را دنبال می نمایند و به نتیجه می‌رسانند و روحیه پشتکار و بضاعت در آنها پرورش می نماید .

به کارگیری از تکنیک گواش به کودکان این امکان را می‌دهد تا احساسات فردیشان را بدون اعتنا به شیوه غلط و درست ابلاغ نمایند و آنها‌را به صورت مرحله به مرحله با مهارت ها و مضامین مربوط به نیازها وعلائق شان آشنا به وجود می آورد .

فضاهای مورد استفاده برای بازی های آلوده و کثیف

برای آلوده بازی , میتوان از بالکن خانه ها استفاده نمود . درصورتی که خانه ای بالکن نداشت ; خانواده ها می‌توانند از حمام , حیاط منزل یا پارکینگ استفاده نمایند . اما تمامی این فضاهای پیشنهادی , باید کاملا تمیز و ایمن باشند . برای مثال باید از نبود اشیا و لبه های تیز در اطراف بچه خاطرجمع گردید .

از آنجائی که بازي حسی میتواند کثیفی و ریخت و پاش بهمراه داشته باشد , باید لباس هایی را به بدن فرزندتان بپوشانید که لکه و کثیف شدن آن ها برای شما دارای اهمیت نباشد . و همچنین خودتان نیز لباسی بپوشید که خراب و کثیف شدن آن اهمیتی نداشته باشد . در این صورت چنانچه شما هم وارد بازي آنان بشوید , نگران خراب شدن لباس تان نخواهید بود .

نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید