افسردگی پس از زایمان و علائم آن چیست؟

388

افسردگی پس از زایمان و علائم آن چیست؟

اکثر زمان ها نشانه ها افسردگی پس از زایمان بسیار مشابه به تغییراتی است که معمولا پس از تولد نوزاد اتفاق می افتد ; تغییر اشتها , خستگی بیش از حد , فقدان میل جنسی در زن , تغییرات مکرر خلق و خو و . . . از آن جمله اند . ولی علائم دیگری در مادر‌ها افسرده وجود دارد که چندان طبیعی نیست , که می شود به موارد زیر اشاره داشت :

– از دست دادن حس لذت

– احساس بی ارزشی

– یاس

– درماندگی

– افکار خودکشی

– صدمه زن به خویش , نوزاد یا افراد دیگر

افسردگی پس از زایمان , علائم افسردگی بعد از وضع حمل چه می‌باشد

علتها

علت واضحی برای افسردگی پس از زایمان نیست . احتمال دارد که عامل ها فیزیکی , احساسی یا این که شیوه زندگی در پیدایش این حالت نقشی ایفا نمایند .

تغییرات فیزیکی

بعداز زایمان , بدن شما در گیر چندین تغییرات فیزیکی می شود که منجر به افسردگی می‌گردد . فورا پس از تولد , سطح هورمونهایتان دچار نوسان میگردد . مثلاً سطح استروژن و پروژسترون که به میزان زیادی طی حاملگی افزایش مییابند به صورت ناگهانی افت می نماید . این تغییر ناگهانی می‌تواند افسردگی را باعث شود , درست مانند تغییرات هورمونی کوچکتر که میتوانند باعث نوسان احساسی و فشار پیش از عادت ماهیانه شوند .

هورمونهایی که توسط غده تیروئید ساخته میشوند , هم ممکن است مبتلا افت ناگهانی شوند . این غده که در قاعده گردن قرار گرفته است به تنظیم متابولیسم بدن ( این‌که چطور بدن شما انرژی را از غذایی که می خورید می گیرد و ذخیره می کند کمک می نماید . اگر تیروئید شما هورمون کافی تولید نکند شما احساس خستگی , سستی و افسردگی میکنید .

علاوه بر تغییرات سطح هورمونها , میزان خون بدن شما , فشار خونتان , دستگاه ایمنی و متابولیسم بدنتان همگی پس از تولد کودک تغییر می نمایند . این تغییرات می تواند بر اینکه شما به لحاظ فیزیکی و عاطفی چه احساسی دارید , اثر بگذارند و موجب خستگی و نوسانات احساساتی شوند .

افسردگی بعد از وضع حمل , علامت ها افسردگی بعد از وضع حمل چه می‌باشد

عوامل احساسی

در صورتیکه بی خوابی می کشید یا در کارهای نوزادتان غرق شده اید , مشکلات کوچک ممکن است دوچندان بزرگتر به لحاظ برسند . مشکل در سازگاری با چیزهایی که قبل از وضع حمل به راحتی از پس آنان بر می آمدید , میتوانند سبب به نا امیدی و افسردگی شوند . بقیه اثرات عاطفی که می تواند با افسردگی مربوط باشد , شامل موارد پایین است :

– احساس از دست رفتن هویت – شما که قبل از ولادت بچه آنگونه بودید .

– تجربه نارضایتمدانه از تولد نظیر دوری گزینی همسر یا دلایل پزشکی که می‌تواند با مراقبت از بچه تداخل کند .

– اضطراب , انتظار یا شک غیر واقعی درباره ی مادر عالی بودن یا این که بچه عالی داشتن

– احساس کاهش جذابیت

– حس کاهش کنترل شما بر زندگی

راههای درمان افسردگی بعد از زایمان

درصورتی که که دچار علائم افسردگی پس از زایمان هستید با پزشک یا متخصص بهداشت و روان صحبت نمائید . دکتر شما ممکن است مشاوره روان درمانی مخصوص یا این که مصرف داروهای ضد افسردگی را به شما توصیه نماید .
این غذای مفید افسردگی بعداز وضع حمل را کاهش می‌دهد
با شیر دادن از افسردگی بعد از زایمان دور بمانید

اکثر زمان ها هر دو نوع درمان برای افسردگی پس از زایمان توصیه می شود . در موارد کلی می توان گفت که افسردگی بعداز زایمان معمولا به طور خود به خود بهبود یافته و علامت ها هم به طور معمول با کمک دارو و گفتار درمانی سریع تر از میان می‌روند .

تغییرات در شیوه زندگی میتواند به کاهش برخی علامت های افسردگی پس از وضع حمل یاری دهد .

مادرانی که در دوران بارداری ورزش هایی مانند یوگا انجام می دهند کمتر در گیر افسردگی هم میگردند . استراتژی های زیر می تواند در کاهش استرس تاثیر گذار بوده و توصیه می شود می توان به عنوان راه های درمانی در نظر گرفته شود :

افسردگی پس از زایمان

خواب کافی , فعالیت , ورزش , یوگا و زمان کافی برای تمرین آنها , قرار گرفتن در محیطی با حمایت خانواده و دوستان , مصرف مواد غذایی مناسب , قرارگیری در کنار فرزند و مراقبت از وی و همینطور امداد به چنگ آوردن از مجموعه های پشتیبانی کننده از سوی مریضخانه ها , متخصص ها بهداشت زنان و قرارگیری در محیطی برای به اشتراک گذاشتن احساسات خویش با حمایت دیگر زنان که قادر است زیاد مفید باشد .

به طور کلی رویکرد های معالجه افسردگی بعداز وضع حمل علاوه بر دارو درمانی میتواند به صورت مشاوره درمانی باشد که تاثیر متعددی بر پروسه بهبودی دارد .

 

افسردگی بعد از وضع حمل , علامتها افسردگی بعداز وضع حمل چه می باشد

درمان گیاهی افسردگی بعد از زایمان

رویکرد های بسیاری برای درمان اختلالات خلقی و اضطراب پس از زایمان موجود هست , از جمله درمان فردی , گروه های حمایت کننده , داروها , درمان ضد افسردگی و تغذیه با شیر مامان , استراحت , طب سوزنی , تغذیه مناسب مادر , کمک در نگهداری مسئولیت های خانگی , برقراری رابطه با خانواده و دوستان و ورزش .

علاوه بر این , رویه های درمانی برای کاهش مخاطرات و درمان افسردگی پس از زایمان می توان از گیاهان دارویی و مکمل ها برای مبارزه با این اختلالات به کار گرفت .

گیاهان

دقت داشته باشید که برای معالجه گیاهی , در صورتی‌که که در درحال حاضر مصرف داروهای ضد افسردگی یا این که بقیه داروهای تجویزی نیز می باشید , به خواسته خودداری از تداخل مصرف داروهای گیاهی با این داروها , حتما با دکتر خویش مشاوره نمایید . گیاه پنج انگشت Vitex به تحریک تولید پروژسترون امداد می نماید و چرخه هورمونی را متعادل می نماید .

گیاه پنج انگشت Vitex کمک می نماید تا ساخت پروژسترون تحریک شده و چرخه هورمونی تراز شده و استرس کاهش پیدا نماید . متخصصان طب سنتی چینی درمان گیاهی را برای افسردگی بعد از زایمان بسیار اثر گذار میدانند .

مکمل ها

– مصرف اسیدهای چرب امگا ۳ , در اشکال مواد غذایی مانند ماهی باعث کاهش التهاب شده و در پیشگیری و درمان افسردگی موثرند . برای مصرف مکمل حتما به دوز مصرفی آن توجه فرمائید .

– مصرف ویتامین D یا این که درمان با نورخورشید . تغذیه با شیر مامان .

– مصرف کلسیم و منیزیم

– مصرف اسید فولیک از روش مواد غذایی یا ویتامین

– جوشانده گیاهانی مثل مریم گلی و مرکبات باعث افزایش روحیه می شود , بنابراین استفاده از این اسانس ها در روغن ها با ماساژ و حمام بسیار تاثیرگذار است .

شما همینطور می توانید چند قطره از این اسانس های گیاهی و روغن ها را روی دستمال کاغذی چکانده و باطن بالش خویش قرار دهید .

نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید