اعتیاد والدین چه بلایی سر فرزندان منزل می آورد؟

531

اعتیاد والدین چه بلایی سر فرزندان منزل می آورد؟

اگرچه تمام خانواده از اعتیاد یك فرد در خانواده رنج می برند , اما تأثیر منفی آن بر روی كودكان بیش از سایرین است . این كودكان با هرج و مرج و شرایط غیر قابل پیش‌بینی در منزل روبه‌رو میباشند و همین دستور منجر به مشكلات زیادی در زندگی فعلی و آینده آن‌ها می شود .

ایجاد ناامنی

والدین معتاد به‌‏دلیل عدم احاطه کافی به رفتارهای خود موجبات ناامنی را برای کودکانشان مهیا می‌‏آورند . فرزندان ممکن است در مکانی باشند که به علت کمبود نظارت والدین در معرض مخاطرات فیزیکی قرار بگیرند یا قربانی خشونت‌‏ورزی والدین شوند . فرزندان والدین مصر کننده مواد و الکل , به دلیل اعتیالاد والدین , مشکلات روانی و پزشکی زیادی تجربه میکنند .

سوق دادن فرزند به سمت اعتیاد

فرزندان والدین مبتلا به اختالالت مصر مواد در بالاترین میزان خطر ابتلا به اعتیاد قرار دارند .

عاملهای ژنتیک :

یافته‌های همسو و زیادی که در مورد تأثیرعامل‌های ژنتیک بر مصرف مواد انجام شده شده‌است نشان میدهند عامل‌های ژنتیک بر مصر مواد و الکل و اعتیاد به آن‌ها نقش مهمی دارند . پژوهش ها متعدد که با طرح‌های متعدد انجام شده‌اند این یافته را تأیید کرده‌اند .

مواد , جایگزینی برای کمبودهای وی :

ناتوانی والدین در ارضای نیاز نازونوازش فرزند , بچه را به جلب کمک و حمایت بیرونی ترغیب می‌‏کند و این نیاز می‌‏تواند او‌را به‌‏سمت اعتیاد سوق دهد . عدم اعتنا والدین معتاد به عارضه ها جبران‌‏ناپذیر اعتیادشان بر روی فرزندان , باعث می‌‏شود این معزل همچون ویروسی خطرناک به نسل‌‏های آینده رخنه کرده , جامعه را بیش‌‏از پیش درگیر اعتیاد کند .

دسترسی آسان به مواد :

سبک زندگی معتادانی که وابستگی به مواد افیونی دارند از جمله رفتارهای مربوط به تهیه مواد , خریدوفروش و تماس آن ها بالا فروشندگان مواد , خطرات جدی برای امنیت و سالم فرزندان آن‌ها می سازد . در چنین خانواده‌هایی , فرزندان از سنین کم با مواد آشنا می گردند و دسترسی به مواد دارند . چنین دسترسی به مواد , خود , یکی‌از عامل‌های خطر شروع مصر مواد و الکل محسوب میشود .

 

عامل ایجاد اختلالات شخصیتی و اجتماعی فرزند

وجود خشونت , بحران‌‏های همیشگی و رفتارهای ناهنجار در محل زندگی افراد معتاد , سبب ابتلای فرزندان به افسرگی و اضطراب شده و افت تحصیلی آنان را به‌‏همراه می‌‏آورد . زندگی یك شخص معتاد با یك زندگی عادی خیلی فرق دارد .

كودكان در‌این خانواده‌ها شاهد خشونت خانگی , سوء استفاده جسمی و جنسی , افسردگی , بیماری‌های روانی , طلاق و . . . خواهند بود و احتمال تمایل به انجام این نوع رفتارها نیز در آن ها بیشتر است و در معرض شدید ابتلا به اضطراب , افسردگی و یا این که حتی خودكشی قرار دارند .

در اكثر مواقع این سوءرفتار آنان به خارج از محیط منزل هم منتقل میشود و آن‌ها با همسالان خود به سختی رابطه برقرار می‌كنند و معمولاً به افرادی خجالتی و غیر اجتماعی تبدیل می شوند .

اعتیاد

اعتماد‌به‌نفس کم :

در خانواده‌هایی كه یكی از والدین مواد مخدر مصرف می‌كنند ; كودكان می بایست مدام آرام باشند تا والدین خویش را عصبانی نكنند ; به همین دلیل اشخاصی ترسو و با اعتماد به نفس پایین میباشند و از هر چیزی و هر شخصی می‌ترسند .

ناتوانی در نه گفتن :

از آنجا كه كودكان بابا و مادرهای معتاد معمولاً سعی می‌كنند سكوت كنند و والدین خویش را راضی نگه دارند , در آتی هم سعی می‌كنند همه اطرافیان خویش را راضی نگه دارند و به هیچ شخصی «نه» نمی‌گویند ; مخصوصا به کسانی كه در موضع قدرت قرار دارا هستند ; به این ترتیب هویت حقیقی خود را از دست میدهند .

توصیه‌هایی به پدران و مادران گرفتار اعتیاد

يكی از عوامل حیاتی در از هم پاشيدن كانون خانوادهها در رابطه با معضل اعتياد , کمبود و يا ضعف اطلاعات و آگاهي والدين پيرامون مواد اعتيادآور مي‌باشد . پدر و مادر‌ها بایستی بدانند كه كودكان برای پرورش و شكوفایی به یك خانه امن نیاز دارا هستند .

در صورتی اعتیاد دارید , هیچوقت نباید آن را نادیده بگیرید و در قدم نخستین آن را بپذیرید و این عادت زشت خویش را ترك كنید . بعد از اینكه از شر این عادت بد خود خلاص شدید هم فوراً روی فرزندان خود و سلامت آن‌ها تمركز كنید .

خوی كودكان اغلب مخفیانه شكل می‌گیرد و كمتر ممكن است رفتار پرخاشگرانه‌ای از آنان مشاهده کنید . خویش شما این موضوع را جدی بگیرید و از آنجا كه كودك‌تان شرایط مشقت را سپری كرده است , چه بسا فارغ از وجود هیچ آرم بیماری روحی درباره‌ی وی با یك روانشناس یا این که روانپزشك مشاوره و محبت خویش را به او زیاد كنید تا در جریان طبیعی زندگی قرار بگیرد .

نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید